Streda, 22. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
V otázke Trumpovej pomoci Ukrajine je splnomocnenec českej vlády mierne optimistický
Webnoviny 9. november 2025 298
9.11.2025 (SITA.sk) - Splnomocnenec českej vlády pre rekonštrukciu Ukrajiny Tomáš Kopečný sa o pomoc Kyjevu po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu nebál a naďalej je relatívne optimistický. Poradca Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan totiž podľa neho americkú pomoc Ukrajine doslova sabotoval.
Sullivanovo blokovanie pomoci
„Po tom hanebnom blokovaní pomoci Ukrajine zo strany Sullivana som nečakal nič horšie," povedal Kopečný v rozhovore pre portál aktualne.cz. Pripustil však, že dôvodom pomalej pomoci Kyjevu boli na začiatku ruskej invázie aj obavy.
Pokiaľ ide o Trumpovu administratívu, splnomocnenec českej vlády vidí určité princípy, ktorými sa riadi. „Im ide predovšetkým o to, aby sa venovala svojim strategickým protivníkom. To je predovšetkým Čína, ale začínajú chápať už aj Rusko ako zásadného spojenca Číny. Ľudia, ktorí propagovali myšlienku nakloniť si Moskvu proti Pekingu, už nie sú v Trumpovom blízkom okruhu," uviedol Kopečný.
Trump chce ukončiť vojnu
„Trump chce ukončiť vojnu, skúša to rôzne a má rôzne taktiky. Na začiatku zastrašoval toho slabšieho, teda Ukrajinu, teraz sa snaží rôznym spôsobom zastrašiť toho silnejšieho. Som v tom relatívne optimistický…," dodal splnomocnenec.
Kopečný je spoluautorom českej muničnej iniciatívy. Bol aj pri zrode účtu ukrajinského veľvyslanectva v Prahe, na ktorý ľudia poslali na nákup zbraní pre Ukrajinu viac ako miliardu korún.
Ako informoval portál Seznam Zprávy, Kopečný plánuje na konci tohto roka odísť zo svojej funkcie splnomocnenca vlády. „Narazil som na štrukturálne limity toho, čo možno zo strany štátu robiť. Chcel by som skúsiť, či sa mi podarí robiť veci, ktorým verím, aj ako súkromnej osobe," povedal.
Na otázku, či ho k rezignácii motivovala zmena vlády, Kopečný uviedol, že jeho rozhodnutie nie je politické. „Snažil som sa dotiahnuť hlavné projekty tak, aby sme ako krajina boli v dobrej pozícii, čo do možností pri rekonštrukcii Ukrajiny aj pri celkovej podpore ukrajinskej a európskej bezpečnosti. Verím, že - či už v oblasti zbrojnej podpory, dodávok energetických a infraštruktúrnych projektov alebo v duševnom zdraví - sa tá agenda nezastaví, ale pôjde ďalej," dodal.
Viac k témam: Česká vláda, pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - V otázke Trumpovej pomoci Ukrajine je splnomocnenec českej vlády mierne optimistický © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Zamestnávateľov čaká od júla zásadná zmena, dotkne sa vysielania zamestnancov do zahraničia
Polícia zasahovala v Dunajskej Strede, detskú výživu podozrivú z kontaminácie stiahli z predaja
Litva a Lotyšsko nedovolia Ficovi preletieť cez ich územie pri lete do Moskvy, premiér hovorí, že si nájde inú trasu – VIDEO