Pondelok, 8. jún 2026
Mimoriadne správy
- Trump: Nikdy som nezaručil, že nebude žiadna vojna. Prečo by som potom vybudoval najsilnejšiu armádu na svete?
- Trump zvažuje kúpu Čagoských ostrovov, jeho administratíva sa obáva námornej špionáže
- Starmer, Macron, Merz a Zelenskyj odprezentovali päť podmienok pre spravodlivý a trvalý mier
- Pašinjan zvíťazil vo voľbách, chce pokračovať v približovaní Arménska k Západu
- Top foto dňa (7. jún 2026): Akcia Pups in the Park, French Open Tennis, podpora Ukrajiny a atletika
V austrálskom Sydney dohliadnu na dodržiavanie lockdownu aj stovky neozbrojených vojakov
Webnoviny 31. júl 2021 633
31.7.2021 (Webnoviny.sk) - Austrália vyslala stovky vojakov, aby pomohli v Sydney s dodržiavaním lockdownu. Vojaci cez víkend absolvujú výcvik a v pondelok začnú s neozbrojenými hliadkami.
Pridajú sa tak k policajtom v ohniskách koronavírusu, aby zaistili, že ľudia budú dodržiavať pravidlá, ktoré zahŕňajú napríklad cestovný limit 10 km.
Z domu môžu iba výnimočne
Mnohí ľudia však spochybňujú, či je vojenská intervencia nevyhnutná a nie je prehnaná. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Epidémia delta variantu koronavírusu, ktorá sa začala v júni, už viedla k takmer 3 000 infekciám a deviatim úmrtiam.
Lockdown, ktorý platí najmenej do 28. augusta, bráni ľuďom opustiť domovy s výnimkou nevyhnutného cvičenia, nákupov, poskytovania starostlivosti a ďalších dôvodov.
Napriek piatim týždňom lockdownu sa v Sydney nákaza naďalej šíri. V piatok úrady zaznamenali 170 nových prípadov.
Epidémia zasiahla kritické sektory
Informácie poskytnuté zdravotníckymi úradníkmi naznačujú, že vírus sa šíri predovšetkým povoleným pohybom.
Minister polície v štáte Nový Južný Wales David Elliot uviedol, že nasadenie vojakov pomôže, pretože malá menšina Sydneyčanov si myslí, že „pre nich neplatia pravidlá“.
Epidémia značne zasiahla pracovníkov v kritických sektoroch a veľké rodinné skupiny v chudobnejších a etnicky rôznorodejších predmestiach mesta na západe a juhozápade, kde žijú zhruba dva milióny ľudí.
Kritici tvrdia, že dané oblasti už aj tak čelia „cieleným“ opatreniam, ktoré tam môžu byť prísnejšie ako vo zvyšku Sydney.
Nízka miera zaočkovanosti
„Naši ľudia patria medzi najchudobnejšie demografické skupiny, a tak sa už cítia vyberaní a marginalizovaní. Nemôžu si dovoliť platiť hypotéku, nájom, potraviny alebo pracovať. Teraz nasadiť armádu, aby presadila lockdown v uliciach bude pre týchto ľudí veľký problém,“ vyjadril sa miestny starosta Steve Christou pre vysielateľa SBS.
Ďalší ľudia vyzvali vládu, aby skôr posilnila svoju vakcinačnú kampaň a podporila služby v postihnutých komunitách.
Miera očkovania v Austrálii, ktorá predstavuje 17 percent dospelej populácie, zostáva jedna z najnižších v rámci krajín Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD).
Viac k témam: armáda, Koronavírus, lockdown
Zdroj: Webnoviny.sk - V austrálskom Sydney dohliadnu na dodržiavanie lockdownu aj stovky neozbrojených vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Úrad vlády sa pre konsolidáciu sťahuje do nových priestorov, ukončil prenájom v centre Bratislavy
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Bratislavské mestské kúpaliská otvárajú letnú sezónu, návštevníkov čakajú aj výhodnejšie online vstupenky