Pondelok, 9. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
V Afganistane zomrel ďalší český vojak, študent útočil na základni Šindánd
PRAHA 23. októbra (WebNoviny.sk) - Pri útoku na vozidlo českej jednotky v afganskej provincii Herát padol v pondelok český vojak a ďalší dvaja vojaci utrpeli zranenia. Informovalo o tom české ministerstvo obrany. Pôvodné správy uvádzali len, že išlo o vojakov síl Severoatlantickej aliancie (NATO).
Útok sa odohral v pondelok okolo 11:20 miestneho času. Podľa informácií Práva sú mŕtvy vojak aj obaja zranení z 601. skupiny špeciálnych síl z Prostějova, ktorí v Heráte aj v Lógare cvičia afganských vojakov. Zaútočiť na nich mal práve jeden z ich študentov.
"Jeden vojak rotný TP (1976) padol a ďalší dvaja vojaci 1. jednotky podpory a vplyvu (PAV) boli zranení. Vojakom bola na mieste poskytnutá prvá pomoc a následne boli letecky transportovaní do vojenskej nemocnice na základni Bagram. Zranení vojaci sú mimo ohrozenia života," uviedol generálny štáb Armády Českej republiky. Útok sa odohral na základni Šindánd na západe Afganistanu.
V krátkej dobe ide už o tretí útok na českých vojakov v Afganistane. Minulý týždeň v stredu utrpelo pri útoku na českú patrolu zranenia päť českých vojakov. Jeden má ťažké zranenia. V auguste pri samovražednom útoku na východe Afganistanu zabil atentátnik troch českých príslušníkov misie NATO, informuje portál Novinky.cz.
Viac k témam: NATO, vojenská základňa Bagram
Zdroj: Webnoviny.sk - V Afganistane zomrel ďalší český vojak, študent útočil na základni Šindánd © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Trump pre karavánu migrantov zastaví pomoc trom krajinám Strednej AmerikyNasledujúci článok
Vyše polovica Slovákov považuje členstvo v Európskej únii za dobrú vec
Zelenskyj vyhrážkami ukázal svoju pravú tvár, minister obrany Kaliňák hovorí o mafiánskych spôsoboch
Kočner má opäť vypovedať pred súdom, chce vysvetliť komunikáciu z aplikácie Threema
Podmienky vo väzniciach sa zlepšili, problémom však zostáva financovanie a nedostatočná kontrola