Utorok, 23. apríl 2024
Mimoriadne správy

Únia a jej partneri prisľúbili Turecku i Sýrii pomoc po ničivom zemetrasení, dostanú sedem miliárd eur

 Webnoviny  20. marec 2023  196  
Únia a jej partneri prisľúbili Turecku i Sýrii pomoc po ničivom zemetrasení, dostanú sedem miliárd eur

20.3.2023 (SITA.sk) - Predstavitelia Európskej únie (EÚ) a jej medzinárodní partneri v pondelok prisľúbili sedem miliárd eur na pomoc Turecku a Sýrii, ktoré 6. februára zasiahlo ničivé zemetrasenie.

Pri nešťastí prišlo o život viac ako 52-tisíc ľudí, prevažná väčšina v Turecku. Takmer 300-tisíc budov v Turecku sa buď zrútilo, alebo boli vážne poškodené.

Vyššia výška pomoci


Z celkovej prisľúbenej sumy poputuje 6,05 miliardy eur do Turecka vo forme grantov a pôžičiek. Európska komisia a členské štáty EÚ, ako aj Európska investičná banka a Európska banka pre obnovu a rozvoj predstavujú viac ako 50 % tohto celkového prísľubu grantov s 3,6 miliardy eur,“ uviedla Európska komisia.

Medzinárodný záchranný výbor (IRC) predtým odhadol, že bude potrebná pomoc vo výške jednej miliardy a 397 miliónov dolárov. Nakoniec sa podarilo zhromaždiť omnoho vyššiu výšku pomoci.

„Ukázali sme ľuďom v Turecku a Sýrii, že podporujeme tých, ktorí to potrebujú,“ povedala predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen. Dodala, že prisľúbená pomoc obsahuje 1,1 miliardy eur od Komisie a 500 miliónov eur od Európskej investičnej banky, ktoré sú podporované z rozpočtu EÚ.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Silné zemetrasenie v Turecku a Sýrii (fotografie)

Financie zabezpečia v Sýrii jedlo i prístrešie


Ľudia na severozápade Sýrie, ktorý ovládajú povstalci, dostali veľmi malú pomoc predovšetkým pre hlboké rozpory, ktoré ešte zhoršila 12-ročná vojna v krajine.

EÚ uviedla, že 15,3 milióna Sýrčanov z 21,3 milióna obyvateľov potrebovalo humanitárnu pomoc už pred zemetrasením. Podľa Von der Leyen sa EÚ a partnerom podarilo pre ľudí v Sýrii získať 950 miliónov eur. „Toto je len prvý krok,“ podotkla.

„Ľudia postihnutí týmto ničivým zemetrasením sa spoliehajú na stretnutie darcov v Bruseli,“ povedala riaditeľka IRC v Sýrii Tanya Evansová, ktorá uviedla, že finančné prostriedky pomôžu zabezpečiť život zachraňujúce veci vrátane jedla, prístrešia, teplého oblečenia, čistej vody a zdravotnej starostlivosti.

Viac k témam: Zemetrasenie, Zemetrasenie v Turecku a Sýrii
Zdroj: SITA.sk - Únia a jej partneri prisľúbili Turecku i Sýrii pomoc po ničivom zemetrasení, dostanú sedem miliárd eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.