Nedeľa, 10. december 2023
Mimoriadne správy

Ukrajinskú speváčku Džamalu, ktorá v roku 2016 vyhrala Eurovíziu, zaradilo Rusko na zoznam hľadaných osôb

 Webnoviny  20. november 2023  105  
Ukrajinskú speváčku Džamalu, ktorá v roku 2016 vyhrala Eurovíziu, zaradilo Rusko na zoznam hľadaných osôb

20.11.2023 (SITA.sk) - Rusko zaradilo ukrajinskú speváčku Džamalu, ktorá v roku 2016 vyhrala v pesničkovej súťaži Eurovízia, na zoznam hľadaných osôb.

Tlačové agentúry informovali, že umelkyňa, ktorej celé meno je Susana Džamaladinovová, je na zozname uvedená pre porušenie trestného zákona.

Odkaz na rok 1944


Nezávislé ruské médium Mediazona uviedlo, že speváčka je obvinená na základe zákona prijatého minulý rok, ktorý zakazuje šírenie takzvaných falošných informácií o ruskej armáde a bojoch na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na UkrajineDžamala, ktorá je krymskotatárskeho pôvodu, vyhrala v roku 2016 Eurovíziu s piesňou 1944. Jej názov odkazuje na rok, v ktorom Sovietsky zväz masovo deportoval Krymských Tatárov.

Rusko protestovalo


Rusko proti účasti skladby v súťaži protestovalo s argumentom, že porušuje jej apolitickosť. Pieseň však neobsahuje žiadnu konkrétnu kritiku Ruska alebo Sovietskeho zväzu, hoci obsahuje isté náznaky.

Džamala s piesňou vyhrala súťaž takmer presne dva roky po tom, čo Rusko anektovalo Krym.

Viac k témam: Eurovízia, rusko-ukrajinský konflikt, Speváčka
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinskú speváčku Džamalu, ktorá v roku 2016 vyhrala Eurovíziu, zaradilo Rusko na zoznam hľadaných osôb © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.