Piatok, 23. január 2026
Mimoriadne správy
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
Turecký prezident Erdogan hovoril s prezidentom Fínska a premiérkou Švédska o vstupe do NATO
21.5.2022 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu diskutoval o svojich námietkach voči vstupu Švédska a Fínska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) s lídrami oboch severských krajín. Informovala o tom jeho kancelária.
Erdogan sa zhováral s fínskym prezidentom Saulim Niinistöom a švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou v samostatných telefonátoch, aby sa vyjadril k obavám Ankary zo subjektov, ktoré považuje za teroristické.
Obmedzenia na vývoz zbraní
Podľa Turecka sa to týka kurdských militantov a ďalších organizácií, ktorým tieto severské krajiny údajne poskytujú útočisko.
Erdogan vyzval Švédsko, aby zrušilo obmedzenia na vývoz obranných zbraní, ktoré uvalilo na Turecko v súvislosti s inváziou Turecka do severnej Sýrie v roku 2019.
Očakáva kroky proti "teroristom"
Erdogan tiež povedal, že očakáva, že Štokholm podnikne „konkrétne a vážne kroky“ proti Strane kurdských pracujúcich (PKK) a ďalším skupinám, ktoré Turecko považuje za teroristov.
Fínskemu prezidentovi zasa Erdogan povedal, že spomenuté „teroristické organizácie“ predstavujú „hrozbu pre spojencov v rámci NATO a je to nezlučiteľné s duchom priateľstva a spojenectva“.
Viac k témam: Kurdi, vstup do NATO
Zdroj: Webnoviny.sk - Turecký prezident Erdogan hovoril s prezidentom Fínska a premiérkou Švédska o vstupe do NATO © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
dm spravila unikátny prieskum medzi Slovákmi: Ako sa staráme o naše zdravie a krásu?
Evidenčné listy dôchodkového poistenia treba predložiť do konca januára, uviedla Sociálna poisťovňa