Utorok, 21. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Taliban vyhlásil v Afganistane amnestiu. Nechce, aby sa ženy stali obeťami a pozýva ich do vlády
Webnoviny 17. august 2021 674
17.8.2021 (Webnoviny.sk) - Taliban v utorok vyhlásil v celom Afganistane „amnestiu“ a vyzval ženy, aby sa pripojili k jeho vláde. Výroky Enamulláha Samangáního, člena kultúrnej komisie hnutia, predstavujú na celoštátnej úrovni prvé vyjadrenie zástupcu Talibanu k predstavám o vládnutí po bleskovom získaní kontroly nad krajinou.
Napriek tomu, že z Kábulu nehlásia významnejšie boje alebo incidenty, zostáva väčšina obyvateľov doma v obavách z ďalšieho vývoja.
Ženy vo vláde podľa práva
Povstalci po prevzatí moci prepustili väzňov a vyrabovali zbrojné sklady. Staršie generácie si pamätajú ultrakonzervatívny výklad islamu, ktorý počas predchádzajúcej vlády Talibanu zahŕňal kameňovanie, amputácie a verejné popravy.
"Islamský emirát nechce, aby sa ženy stali obeťami,“ povedal Samangání, pričom použil výraz, ktorým militanti označujú Afganistan. „Mali by byť vo vládnej štruktúre podľa práva šaría,“ dodal predstaviteľ Talibanu.
„Štruktúra vlády nie je celkom jasná, na základe skúsenosti by ale malo existovať úplne islamské vedenie a všetky strany by sa mali pripojiť,“ uviedol ďalej Samangání.
Nechcú nútiť k islamu
Čo sa týka podrobností, boli jeho vyjadrenia vágne, naznačil však, že obyvatelia už poznajú zásady islamského práva a budú sa nimi riadiť.
„Naši ľudia sú moslimovia a my tu nie sme na to, aby sme ich nútili k islamu,“ povedal Samangání.
Za vlády Talibanu boli ženy z veľkej časti uzatvorené so svojich domovoch. V posledných rokoch sa povstalci snažia prezentovať umiernenejšie, mnoho Afgancov však zostáva skeptických, informuje agentúra AP.
Viac k témam: Afganistan, amnestia, Taliban
Zdroj: Webnoviny.sk - Taliban vyhlásil v Afganistane amnestiu. Nechce, aby sa ženy stali obeťami a pozýva ich do vlády © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Nezabudnuteľné momenty na MS 2026. Nórske veslovanie, virálny Haaland, skvelé Kapverdy či politický zásah Trumpa – VIDEO, FOTO
Fico ostro zaútočil na Európsku komisiu, jej správu o právnom štáte označil za pokryteckú – VIDEO