Piatok, 5. jún 2026
Mimoriadne správy
- Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine
- Zrážka vlaku s kamiónom si vyžiadala zásah hasičov, ohrozených bolo 26 cestujúcich – FOTO
- Moskva a Kyjev si vymenili po 185 vojnových zajatcov
- Kyjev pripustil tvrdenie Moskvy, že dron, ktorý vybuchol v rumunskom prístave, bol ukrajinský – FOTO
- Brusel víta Zelenského návrh na priame rozhovory s Putinom. Macron vraví, že je čas obnoviť dialóg s Kremľom
Švédsky premiér Löfven podal demisiu, jeho náhradníčkou by mala byť Anderssonová
Webnoviny 10. november 2021 774
10.11.2021 (Webnoviny.sk) - Švédsky premiér Stefan Löfven v stredu podal demisiu. Uvoľnil tak cestu jeho nástupkyni na poste lídra Švédskej sociálnodemokratickej strany a ministerke financií Magdalene Anderssonovej, aby sa stala prvou predsedníčkou vlády v krajine.
Predseda parlamentu Andreas Norlén uviedol, že Löfven bude dočasným premiérom, až kým nevznikne nová vláda.
„Bolo to sedem fantastických rokov a som veľmi hrdý ako pracujúci chlapec, že som mal tú česť viesť našu krajinu počas týchto rokov,“ vyjadril sa Löfven počas tlačovej konferencie.
Anderssonová si musí zabezpečiť podporu
Očakáva sa, že sa Norlén obráti na Anderssonovú, či si dokáže zabezpečiť podporu v parlamente. Na základe ústavy môžu premiéri vládnuť, pokým majú v 349-člennom Riksdagu väčšinovú podporu, a to najmenej 175 poslancov.
Súčasná vládna koalícia sociálnych demokratov a zelených dúfa, že potvrdenie Anderssonovej na poste predsedníčky vlády sa jej podarí zabezpečiť s pomocou dvoch menších strán. Sociálni demokrati majú v parlamente v súčasnosti 100 kresiel.
Löfven neuspel v hlasovaní o dôvere
Päťdesiatštyriročnú Anderssonovú zvolili na čelo sociálnych demokratov počas zjazdu 4. novembra. O desať rokov starší Löfven v auguste oznámil, že odstupuje z postu predsedu strany.
Löfven bol lídrom sociálnych demokratov od roku 2012. V premiérskom úrade pôsobil od roku 2014. V júni sa stal prvým švédskym premiérom, ktorý neuspel v hlasovaní o vyslovení dôvery. Švédsko sa však vyhlo predčasným voľbám, keď sa mu podarilo zostaviť koaličnú vládu s rovnakými partnermi ako v predošlej.
Ďalšie švédske parlamentné voľby sú naplánované na budúci rok.
Viac k témam: Demisia, Hlasovanie o nedôvere, Parlamentné voľby vo Švédsku, Švédska sociálnodemokratická robotnícka strana, Švédsky premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Švédsky premiér Löfven podal demisiu, jeho náhradníčkou by mala byť Anderssonová © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Dohoda ruží je romantasy plná mágie, intríg a nebezpečných sľubov
Odolnosť nie je o zatnutých zuboch, ale o pochopení samého seba. Buďte nepriestrelní
Výskum odhalil rozsiahle násilie voči političkám, skúsenosť s ním má takmer každá poslankyňa – VIDEO