Štvrtok, 22. január 2026
Mimoriadne správy
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
Švédska vláda chce po útoku v Štokholme sprísniť protiteroristickú legislatívu
ŠTOKHOLM 12. apríla (WebNoviny.sk) - Po útoku nákladným vozidlom v Štokholme chce švédska vláda sprísniť protiteroristickú legislatívu. V zrýchlenom konaní posúdi, ako možno postaviť mimo zákon členstvo v teroristických organizáciách, oznámil dnes švédsky minister spravodlivosti Morgan Johansson.
Zákaz členstva v skupinách označených za teroristické organizácie je kontroverznou otázkou vo Švédsku, kde niektorí experti argumentujú, že by išlo o porušenie práva na slobodu združovania chránenú ústavou.
Odporúčame:
Aktualizované: Muž podozrivý z teroristického útoku v Štokholme sa k činu priznal
Dosiaľ je vo Švédsku zakázané len bojovať v radoch teroristických skupín a financovať teroristické organizácie, nie však k nim patriť. Podľa ministra je potrebnú túto medzeru uzavrieť.
"Sloboda združovania nemala nikdy znamenať, že môžete byť aktívni v teroristických organizáciách," zdôraznil Johansson na tlačovej konferencii. Návrh nového zákona by mali predložiť ešte pred koncom funkčného obdobia súčasnej vlády sociálnych demokratov a zelených v budúcom roku. Podľa verejnoprávnej televízie ho podporuje sedem z ôsmich strán v parlamente.
Krvavý útok v centre hlavného mesta, pri ktorom v piatok 7. apríla zahynuli štyria ľudia a ďalších 15 utrpelo zranenia, viedol k výzvam na sprísnenie zákonov, väčšie zdroje pre políciu a rýchlejšie vyhosťovanie osôb, ktorým zamietnu žiadosti a azyl.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Útok v Štokholme
K vrazeniu odcudzeným nákladným vozidlom do ľudí na pešej zóne sa priznal 39-ročný Uzbek Rachmat Akilov, ktorého zadržali a umiestnili do vyšetrovacej väzby. Podľa vyšetrovateľov sympatizoval s extrémistickými skupinami, či však bol ich členom, nie je jasné.
Akilov sa pokúsil v roku 2015 dostať do Sýrie, aby sa pridal k skupine Islamský štát (IS), informoval dnes uzbecký bezpečnostný zdroj, ktorého vyjadrenie priniesla agentúra Reuters. Podľa zdroja je tento muž etnickým Tadžikom, ktorý sa počas života vo Švédsku dostal pod vplyv tadžickej bunky IS.
Akilova zadržali na turecko-sýrskej hranici v roku 2015 a vyhostili do Švédska, uviedol zdroj s tým, že vo februári tohto roka ho úrady v Uzbekistane zaradili na zoznam hľadaných osôb podozrivých z náboženského extrémizmu.
Viac k témam: Štokholm, teroristický útok, teroristický útok v Štokholme, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Švédska vláda chce po útoku v Štokholme sprísniť protiteroristickú legislatívu © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
Mladý vodič zišiel v Boleráze z cesty, doplatila na to socha svätého Rochusa – FOTO
Stretnutie Fica s Trumpom zapadá do politiky na štyri svetové strany, tvrdí šéf obchodnej komory