Streda, 28. január 2026
Mimoriadne správy
- Generál Zmeko sa v Bruseli rozlúčil s funkciou, NATO diskutovalo o bezpečnosti Ukrajiny
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
Súd nečakane prepustil kľúčového svedka v prípade zostreleného letu MH17 nad Ukrajinou
5.9.2019 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský súd nečakane prepustil na kauciu kľúčového svedka v prípade zostreleného letu MH17 malajzijskej leteckej spoločnosti Malaysia Airlines z roku 2014 nad separatistami kontrolovanou východnou Ukrajinou.
Odvolací súd v metropole Kyjev vo štvrtok rozhodol o prepustení Volodymyra Cemacha, pričom vyšetrovanie naďalej pokračuje. Cemach bol veliteľom protivzdušnej obrany separatistov v oblasti, kde pred piatimi rokmi lietadlo zostrelili.
Výmena väzňov s Ruskom
Podľa nepotvrdených správ mal byť Cemach na zozname väzňov, ktorých chce Moskva na výmenu za prepustenie viacerých Ukrajincov väznených v Rusku, vrátane 24 námorníkov zadržaných minulý rok v novembri, keď sa pokúšali preplávať cez Kerčský prieliv pri Kryme.
Krátko po Cemachovom prepustení sa ruský prezident Vladimir Putin v otázke výmeny väzňov vyjadril, že rokovania sú v záverečnej fáze.
Na základe správ o možnej výmene Cemacha do Ruska holandskí vyšetrovatelia prípadu zostreleného lietadla tento týždeň uviedli, že by ho radi vypočuli.
Desiatky ukrajinských poslancov tiež podpísali petíciu, v ktorej ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského žiadajú, aby Cemacha nevydal do Ruska.
Obvinili štyroch mužov
Boeing 777 leteckej spoločnosti Malaysian Airlines smeroval z holandského Amsterdamu do malajzijskej metropoly Kuala Lumpur, keď ho 17. júla 2014 zostrelili nad východnou Ukrajinou.
Vyšetrovací tím sa minulý rok vyjadril, že ho zostrelila raketa systému Buk. Podľa vyšetrovateľov to bola konkrétne raketa 53. brigády protivzdušnej obrany z ruského Kursku.
Minulý mesiac vyšetrovatelia obvinili z vraždy 298 cestujúcich a členov posádky štyroch mužov, medzi nimi popredného vodcu ukrajinských separatistov.
Medzi obeťami bolo takmer 200 Holanďanov, ďalšie obete pochádzali z Malajzie, Austrálie, Kanady, Veľkej Británie a Belgicka.
Viac k témam: Boeing 777 na Ukrajine, MH17, Rusko, väzeň, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Súd nečakane prepustil kľúčového svedka v prípade zostreleného letu MH17 nad Ukrajinou © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Láska, ktorá sa vracia v bielych šatách. Romantický úvod série Wedding Dreams
Odborári v Amazon Slovakia podali podnet na inšpektorát práce, dôvodom je prepustenie predsedu odborovej organizácie
Opití poslanci budú môcť v parlamente naďalej hlasovať. Nový rokovací poriadok má umlčať opozíciu, tvrdí Matovič – VIDEO