Utorok, 20. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Súd nariadil zatknutie spisovateľa Akunina, ktorý vyjadril podporu Ukrajine
6.2.2024 (SITA.sk) - Súd v Moskve nariadil zatknutie populárneho rusko-gruzínskeho autora detektívnych románov a disidenta pre obvinenia, že „ospravedlňuje terorizmus“.
Podpora Ukrajiny
Stalo sa tak dva mesiace po tom, čo si z neho urobili žart dvaja prokremeľskí aktivisti a on im v telefonáte vyjadril podporu Ukrajine. Súd rozhodol, že v prípade zatknutia majú úrady Grigorija Čchartišviliho vziať do väzby.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Spisovateľ, ktorý je známy pod pseudonymom Boris Akunin, žije v Londýne a je nepravdepodobné, že bude naozaj čeliť väzbe.
Register „extrémistov a teroristov“
V decembri ruské úrady pridali autora pre spomenutý telefonát, za ktorým stojí duo Vovan a Lexus, do registra „extrémistov a teroristov“. Akunina stíhajú za diskreditáciu armády, konkrétne za spomenuté ospravedlňovanie terorizmu a šírenie falošných informácií o ruskej armáde.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v januári 2024 (fotografie)
Po tom, ako úrady označili Akunina za extrémistu, popredné ruské vydavateľstvo AST oznámilo, že pozastavuje tlač a predaj jeho kníh. Akunin tento krok označil za „dôležitý míľnik“, pričom povedal, že ruských spisovateľov neobvinili z terorizmu od čistiek sovietskeho diktátora Josifa Stalina.
Diskreditácia ruskej armády je trestný čin na základe zákona, ktorý Rusko prijalo krátko po tom, čo vo februári 2022 spustilo inváziu na Ukrajinu. Orgány ho často používajú proti ruskej opozícii.
Viac k témam: Ruská armáda, Ruská opozícia, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine, Vovan a Lexus
Zdroj: SITA.sk - Súd nariadil zatknutie spisovateľa Akunina, ktorý vyjadril podporu Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Konsolidácia je tak smutný príbeh, že tu už strácam svoj zmysel pre humor, tvrdí expremiérka Radičová – VIDEO
Pod Spišským hradom otvorili unikátny športový areál, Nordpark v Žehre spája pohyb a históriu
Vlani zanikalo viac firiem aj živností než kedykoľvek predtým, najviac živnostníkov ubudlo v stavebníctve