Utorok, 21. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Súčasná jadrová dohoda s Iránom je nepostačujúca, tvrdí Macron a žiada jej prerokovanie
Webnoviny 2. máj 2018 647
SYDNEY 2. mája (WebNoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron opätovne vyzval na prerokovanie medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom.
Americký prezident Donald Trump totiž hrozí, že od dohody odstúpi, pokiaľ v nej do 12. mája nedôjde k zmenám. Macron tvrdí, že bez ohľadu na jeho rozhodnutie je potrebná nová dohoda s Teheránom.
Odporúčame:
Strom, ktorý Macron s Trumpom zasadili v záhrade Bieleho domu, zmizol
Francúzsky prezident už v septembri v Organizácii Spojených národov povedal, že súčasná dohoda je nepostačujúca. Na tlačovej konferencii v Sydney v stredu spresnil, že by sa podľa neho mala rozšíriť, aby pokryla tri nové dôležité oblasti: iránske jadrové aktivity po vypršaní súčasnej dohody v roku 2025, zlepšenie monitorovania a kontroly iránskych domácich nukleárnych aktivít a prísnejšie obmedzovanie iránskych aktivít na Blízkom východe, predovšetkým v Iraku, Sýrii, Libanone a Jemene.
Macron zdôraznil, že bez ohľadu na nadchádzajúce Trumpovo rozhodnutie je širšia dohoda nevyhnutná, pretože "nikto nechce vojnu a eskaláciu napätia v regióne".
Viac k témam: Donald Trump, Francúzsko, Irán, jadrová dohoda, Macron, USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Súčasná jadrová dohoda s Iránom je nepostačujúca, tvrdí Macron a žiada jej prerokovanie © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Litva a Lotyšsko nedovolia Ficovi preletieť cez ich územie pri lete do Moskvy, premiér hovorí, že si nájde inú trasu – VIDEO
Zamestnávateľov čaká od júla zásadná zmena, dotkne sa vysielania zamestnancov do zahraničia
Polícia zasahovala v Dunajskej Strede, detskú výživu podozrivú z kontaminácie stiahli z predaja