Štvrtok, 22. január 2026
Mimoriadne správy
- Štipendisti z Gazy ďakujú Slovensku za pomoc, pripravujú sa na štúdium na Univerzite Mateja Bela – FOTO
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
Strana Change UK pohorela vo voľbách do Európskeho parlamentu, po dvoch mesiacoch sa rozpadla
LONDÝN 4. júna (WebNoviny.sk) - Po štyroch mesiacoch od vytvorenia spoločného klubu a len dvoch mesiacoch od založenia politického subjektu sa rozpadá britská politická strana Change UK. Z jedenástich poslancov dolnej komory britského parlamentu, ktorí stranu založili, z nej tento týždeň šiesti odišli a oznámili, že vytvoria samostatnú nezávislú parlamentnú skupinu.
Medzi odídencami je aj doterajšia predsedníčka Change UK Heidi Allen, ktorá len pred niekoľkými mesiacmi vystúpila z Konzervatívnej strany britskej premiérky Theresy Mayovej.
"Som hlboko sklamaná, že v tak kľúčovom čase pre britskú politiku urobili naši bývalí kolegovia takéto rozhodnutie," komentovala v utorok situáciu Anna Soubry, jedna z piatich "zostávajúcich" členov strany.
Change UK založili ôsmi bývalí poslanci opozičnej Labouristickej strany a traja poslanci, ktorí opustili vládnucu Konzervatívnu stranu. Hlavným dôvodom pre jedných aj druhých bol nesúhlas so spôsobom, ako sa ich dovtedajšie strany stavali k otázke vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie.
Change UK presadzovala zotrvanie krajiny v únii a vypísanie nového referenda o tejto otázke. Strana však napriek zdanlivo nádejnému štartu úplne pohorela v májových voľbách do Európskeho parlamentu, v ktorých získala len tri percentá hlasov.
Viac k témam: Change UK, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk - Strana Change UK pohorela vo voľbách do Európskeho parlamentu, po dvoch mesiacoch sa rozpadla © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
Mladý vodič zišiel v Boleráze z cesty, doplatila na to socha svätého Rochusa – FOTO
Stretnutie Fica s Trumpom zapadá do politiky na štyri svetové strany, tvrdí šéf obchodnej komory