Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Spojené štáty sa zapoja do „medzinárodnej koalície“, vyjadrili sa aj k stíhačkám F-16 pre Ukrajinu
20.5.2023 (SITA.sk) - Spojené štáty sa zapoja do „medzinárodnej koalície“ na pomoc pri zaobstaraní bojových lietadiel F-16 pre Ukrajinu. Ako uvádza web Bieleho domu, na sobotňajšom tlačovom brífingu počas samitu G7 v japonskej Hirošime to povedal poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
Stíhačky F-16
Spojené štáty vycvičia ukrajinských pilotov na prúdových stíhačkách F-16 a budú spolupracovať so svojimi spojencami pri doprave lietadiel na Ukrajinu. Washington sa však nezaviazal poskytnúť svoje vlastné lietadlá.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Oficiálne potvrdenie prichádza po piatkových správach v médiách, že americký prezident Joe Biden podporil plány na výcvik ukrajinských pilotov na stíhačky F-16 americkej výroby.
Výcvik sa uskutoční v najbližších mesiacoch. Spojenci sa však ešte musia dohodnúť, ktorá krajina poskytne lietadla, v akom počte alebo kedy.
Spojené štáty už pomohli
Biden v minulosti odmietol možnosť poskytnúť Ukrajine západné stíhačky, ako sú F-16, čo naznačuje, že v súčasnosti nie sú potrebné pre obranné úsilie Ukrajiny.
Sullivan vysvetlil, že Spojené štáty už pomohli dostatočne vyzbrojiť ukrajinskú armádu na úspešnú protiofenzívu. Teraz sa partneri musia zamerať na budovanie budúcich odstrašovacích schopností Kyjiva, ktoré zahŕňajú stíhačky F-16.
Ako pripomenul web Kyiv Independent, britský premiér Rishi Sunak a jeho holandský partner Mark Rutte sa tento týždeň dohodli na vytvorení spomenutej „medzinárodnej koalície“. Portugalsko a Dánsko v piatok taktiež vyhlásili, že sa pripoja k tejto iniciatíve.
Viac k témam: Americký prezident, rusko-ukrajinský konflikt, Summit G7, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Spojené štáty sa zapoja do „medzinárodnej koalície“, vyjadrili sa aj k stíhačkám F-16 pre Ukrajinu © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Zelené slogany už nestačia: pravidlá pre udržateľnosť sa sprísňujú
Každý piaty tínedžer na Slovensku trpí obezitou. Kaufland verí, že prevencia je kľúčová