Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Sankcie voči Rusku nie sú „čarovným prútikom“, podľa expertov mali byť uvalené naraz
26.9.2024 (SITA.sk) - Vlny sankcií uvalených Bidenovou administratívou po ruskej invázii na Ukrajinu nezasadili moskovskej ekonomike takú zničujúcu ranu, akú niektorí očakávali. V novej správe dvaja výskumníci ponúkajú dôvody, prečo to tak podľa nich bolo.
Oleg Icchoki z Harvardskej univerzity a Jelina Ribakovová z Petersonovho inštitútu pre medzinárodnú ekonómiu tvrdia, že sankcie mali byť uvalené silnejšie hneď po invázii, a nie postupne.
Sankcie nie sú čarovným prútikom
"Pri spätnom pohľade je evidentné, že nebol dôvod nezaviesť všetky možné rozhodné opatrenia proti Rusku od začiatku, keď Rusko vo februári 2022 spustilo inváziu v plnom rozsahu," uvádzajú autori v práci.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Napriek tomu "kritickým záverom je, že sankcie nie sú čarovným prútikom", povedala Ribakovová tento týždeň v telefonáte s novinármi, keď prestavovala úvod do tejto štúdie.
Rusko sa dokázalo na sankcie pripraviť
Experti tvrdia, že Rusko sa dokázalo pripraviť na finančné sankcie vďaka poučeniu zo sankcií uvalených v roku 2014 po invázii na Krym. Dopad bol tiež oslabený tým, že sa nepodarilo prinútiť viac krajín, aby sa zapojili do sankcií, napríklad Čínu alebo Indiu.
Správa hovorí, že "zatiaľ čo počet sankcií je vysoký, hmatateľný vplyv na ruskú ekonomiku je menej značný" a "globálna spolupráca je nevyhnutná". Kompletnú štúdiu predstaví Brookings Institution na budúci týždeň.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2024 (fotografie)
Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, sankcie voči Rusku, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Sankcie voči Rusku nie sú „čarovným prútikom“, podľa expertov mali byť uvalené naraz © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Henkel Slovensko dáva IT technike druhý život a spája udržateľnosť s pomocou komunite