Piatok, 24. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Rumunský exprezident sa postaví pred súd, údajne nezabránil zabíjaniu počas povstania v roku 1989
Webnoviny 9. apríl 2019 616
BUKUREŠŤ 9. apríla (WebNoviny.sk) - Bývalého rumunského prezidenta Iona Iliesca budú súdiť za zločiny proti ľudskosti za rolu, ktorú zohral počas krvavého protikomunistického povstania v roku 1989.
Udalosti spred 30 rokov
Oznámil to v pondelok rumunský generálny prokurátor Augustin Lazar s tým, že vyšetrovacie spisy dokumentujúce udalosti spred 30 rokov teraz predložia súdu.
Ukončenie vyšetrovacieho procesu Lazar označil za "splatenie dlhu dejinám aj našej krajine". Okrem Iliesca budú obvineniam zo zločinov proti ľudskosti čeliť tiež bývalý vicepremiér Gelu Voican Voiculescu a bývalý šéf vzdušných síl Iosif Rus.
Zomrelo viac ako tisíc ľudí
Obvinenia sa týkajú piatich dní, počas ktorých sa Iliescu ujal moci, keď 22. decembra 1989 ušiel z Bukurešti komunistický vodca Nicolae Ceausescu.
Toho spolu s jeho ženou po krátkom procese 25. decembra popravili. Počas povstania zomrelo okolo 1 100 ľudí, väčšina z nich po Ceausescovom zvrhnutí.
Iliescu, ktorý mal počas týchto pohnutých dní v rukách vojenskú moc, podľa prokuratúry nezabránil "početným situáciám", pri ktorých prišli ľudia zbytočne o život. Iliesca následne celkovo trikrát zvolili za prezidenta Rumunska.
Viac k témam: zločin proti ľudskosti
Zdroj: Webnoviny.sk - Rumunský exprezident sa postaví pred súd, údajne nezabránil zabíjaniu počas povstania v roku 1989 © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Colný tranzit v EÚ sa digitalizuje, Slovensko zaviedlo systém NCTS P6
Boli príliš slobodné. A preto ich potrestali. Mrazivý historický román Hon na sestry
Kandidátom KDH na primátora Hlohovca je Ľubomír Petrek, z námestia nemá byť podľa neho parkovisko – VIDEO