Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
- Nemecko rozprestiera Európsky nebeský štít
Rumunsko a Holandsko sa pridáva k pomoci Ukrajine, dohodli sa na zriadení výcvikového centra pre pilotov stíhačiek F-16
30.8.2023 (SITA.sk) - Rumunsko a Holandsko sa dohodli na zriadení výcvikového centra pre pilotov stíhačiek F-16. Informuje o tom spravodajský portál Európska pravda.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Jednota a podpora Ukrajine
„Je dôležité, aby Holandsko preukázalo jednotu a podporu Ukrajine v boji proti ruskej agresii. Holandsko a Rumunsko podpísali vyhlásenie o úmysle pre výcvik ukrajinských pilotov a údržbu lietadiel F-16 vo výcvikovom stredisku v Rumunsku,“ oznámila holandská ministerka obrany Kajsa Ollongren pred ministerským stretnutím pre obranu v Tolede.
Krajiny podpísali vyhlásenie v utorok 29. augusta. Rumunské ministerstvo obrany oznámilo, že holandské kráľovské letectvo v rámci projektu nasadí niekoľko lietadiel F-16 na 86. leteckej základni poručíka Georga Mochorniţa.
Najvyššia úroveň technickej podpory
Spoločnosť Lockheed Martin zároveň poskytne najvyššiu úroveň technickej podpory prostredníctvom leteckých inštruktorov a technicko-inžinierskeho personálu. Minister obrany Angel Tîlvăr uviedol, že Rumunsko sa prostredníctvom tohto centra zaväzuje poskytovať vysokokvalitné školiace prostredie s prístupom k technickým zdrojom a najmodernejšiemu know-how nielen pre rumunských pilotov, ale aj pre pilotov zo spojeneckých a partnerských štátov.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)
Holandsko, Dánsko a Nórsko oznámili, že pošlú Ukrajine stíhačky F-16, aby sa mohla lepšie brániť proti ruskej agresii. Ukrajinskí piloti už začali výcvik na tieto stroje v Dánsku. Do výcviku Ukrajincov sa zapoja aj Grécko a Portugalsko.
Viac k témam: lietadlá F-16, rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačky F-16, Vojenská pomoc Ukrajine, výcvik pilotov
Zdroj: SITA.sk - Rumunsko a Holandsko sa pridáva k pomoci Ukrajine, dohodli sa na zriadení výcvikového centra pre pilotov stíhačiek F-16 © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovensko na križovatke. Poslanci dali v prvom čítaní zelenú zrušeniu Úradu na ochranu oznamovateľov
Kauza Mýtnik sa blíži k verdiktu, Špecializovaný trestný súd ukončil dokazovanie
Spoluprácu s Českou republikou je potrebné rozširovať na všetkých úrovniach, tvrdí prezident Pellegrini