Streda, 22. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Prístup izraelského premiéra Netanjahua k vojne s Hamasom je mylný, myslí si americký prezident Biden
Webnoviny 10. apríl 2024 563
10.4.2024 (SITA.sk) - Americký prezident Joe Biden považuje prístup izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k vojne proti militantnému hnutiu Hamas za mylný.
„To, čo robí, je chyba. Nesúhlasím s jeho prístupom,“ povedal Biden americkému vysielateľovi Univision, ktorý vysiela v španielčine.
Mali by súhlasiť s prímerím
Americký prezident odpovedal na otázku, či sa Netanjahu nechal vo vojne riadiť politickými faktormi. Rozhovor vznikol 3. apríla, dva dni po izraelskom údere na konvoj charity World Central Kitchen, pri ktorom zomreli humanitárni pracovníci, a odvysielali ho v utorok.
Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt
Šéf Bieleho domu povedal, že Izrael by mal súhlasiť s prímerím, v nasledujúcich šiestich až ôsmich týždňoch zaplaviť Pásmo Gazy, kde je zúfalá humanitárna situácia, pomocou a umožniť krajinám v regióne, aby pomohli s jej distribúciou. „To by sa malo spraviť teraz,“ skonštatoval.
Izrael a Hamas vedú rozhovory, ktorých cieľom je dosiahnuť prímerie výmenou za prepustenie rukojemníkov, hoci strany stále nesúhlasia s kľúčovými podmienkami dohody.
Washington je kritickejší
Washington po útoku Hamasu zo 7. októbra, ktorý vyvolal súčasnú vojnu, jasne vyjadroval podporu Izraelu.
V ostatných týždňoch sa však o ňom vyjadruje viac kriticky, vzhľadom na zhoršujúcu sa humanitárnu krízu v Pásme Gazy, pripravovanú izraelskú ofenzívu na mesto Rafah i spomenutý útok na konvoj.
Bidenove vyjadrenia pre Univision len zdôrazňujú zväčšujúce sa rozdiely medzi dvoma spojencami.
Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk - Prístup izraelského premiéra Netanjahua k vojne s Hamasom je mylný, myslí si americký prezident Biden © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Nezabudnuteľné momenty na MS 2026. Nórske veslovanie, virálny Haaland, skvelé Kapverdy či politický zásah Trumpa – VIDEO, FOTO
Fico ostro zaútočil na Európsku komisiu, jej správu o právnom štáte označil za pokryteckú – VIDEO