Štvrtok, 23. marec 2023
Väčšinou jasno  7,7 °C
Mimoriadne správy

Prezidentské voľby v Česku budú mať len deväť kandidátov, ostatných ministerstvo nepustilo ďalej

 Webnoviny  25. november 2022  46
Prezidentské voľby v Česku budú mať len deväť kandidátov, ostatných ministerstvo nepustilo ďalej

25.11.2022 (Webnoviny.sk) - Na českých prezidentských voľbách sa môže zúčastniť deväť z 21 kandidátov. Oznámilo to české ministerstvo vnútra, podľa ktorého 12 adeptov po kontrole listín nesplnilo podmienky a nemalo potrebný počet podpisov. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Najväčší favoriti


Podmienky na účasť vo voľbách splnili najväčší favoriti - generál vo výslužbe Petr Pavel, bývalá rektorka Mendelovej univerzity v Brne Danuše Nerudová a bývalý premiér a líder hnutia ANO Andrej Babiš.

Okrem nich sa o funkciu budú uchádzať aj senátori Pavel Fischer a Marek Hilšer, odborový predák Josef Středula, poslanec SPD Jaroslav Bašta, bývalý rektor Karlovej Univerzity Tomáš Zima a šéfka Českej asociácie povinných Denisa Rohanová.

Medzi známejšími menami spomedzi odmietnutých uchádzačov sú miliardár Karel Janeček či podnikatelia Karel Diviš a Tomáš Březina.

Môžu sa odvolať


Odmietnutí kandidáti sa môžu do 30. novembra odvolať na Najvyššom správnom súde, ktorý o tom bude musieť rozhodnúť do 15 dní. Diviš už avizoval, že sa odvolá. Po rozhodnutí súdu bude nasledovať losovanie čísel kandidátov a tlač volebných lístkov. Ak by sa ale žiaden z odmietnutých uchádzačov neodvolal, volebné čísla by sa losovali už 1. decembra.

Kandidáti na prezidenta musia mať na vstup do volieb podporu najmenej 10 senátorov alebo 20 poslancov či 50-tisíc radových občanov.


Prezidentské voľby sa v Česku budú konať 13. a 14. januára 2023. Víťaz na Pražskom hrade nahradí terajšiu hlavu štátu Miloša Zemana.Viac k témam: Český prezident, Prezidentské voľby v Česku
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentské voľby v Česku budú mať len deväť kandidátov, ostatných ministerstvo nepustilo ďalej © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.