Utorok, 28. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Samit Trojmoria bude o rok na Slovensku, potvrdil prezident Pellegrini – VIDEO
- Nemecký kancelár Merz potvrdil plánovanú návštevu Slovenska, informoval premiér Fico – VIDEO
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
Premiérka Mayová prediskutuje dohodu o brexite aj s predsedom Európskej komisie
Webnoviny 5. február 2019 568
LONDÝN 5. februára (WebNoviny.sk) - Britská premiérka Theresa Mayová vo štvrtok pricestuje do Bruselu. Tam prediskutuje dohodu o odchode Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) s predsedom Európskej komisie (EK) Jean-Claudeom Junckerom.
Írska poistka
Hovorca EK Margaritis Schinas uviedol, že Juncker sa s britskou predsedníčkou vlády stretne deň po tom, ako bude rokovať s írskym premiérom Leom Varadkarom o takzvanej írskej poistke v rámci skôr vyrokovanej dohody o brexite.
Írska poistka je mechanizmus navrhnutý na reguláciu hraníc medzi Írskom a Severným Írskom po brexite tak, aby hranice zostali otvorené. Práve toto opatrenie bolo hlavným dôvodom, prečo britskí poslanci dohodu o brexite začiatkom januára jednoznačne odmietli.
Alternatívne opatrenia
Mnohí britskí poslanci, najmä členovia Mayovej Konzervatívnej strany, totiž tvrdia, že by Británia pre írsku poistku zostala príliš dlho naviazaná na EÚ.
Mayová sa preto usiluje o nešpecifikované "alternatívne opatrenia", aby mohla obnoviť rokovania o brexite. Veľká Británia by mala EÚ opustiť 29. marca.
Viac k témam: brexit, Európska komisia (EK)
Zdroj: Webnoviny.sk - Premiérka Mayová prediskutuje dohodu o brexite aj s predsedom Európskej komisie © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Mayová bude v Severnom Írsku rokovať o brexite, chce získať podporu v otázke „írskej poistky“Nasledujúci článok
Erdogan skritizoval USA za odďaľovanie zriadenia bezpečnostnej zóny v Sýrii
Keď poslušná dáma stretne mrzutého polorka a preskočí iskra... Je to Zakázaná láska
Na pracovnom trhu pribúda cudzincov, ich integrácia však zaostáva a úskalia má aj nábor pracovníkov
Rytmus ide do temnoty, uzatvára seriál Bandita a vydáva soundtrackové EP Čerto – VIDEO, FOTO