Utorok, 27. február 2024
Oblačno  8,5 °C
Mimoriadne správy

Poľský premiér Morawiecki navštívil Ukrajinu a uctil si obete hladomoru z tridsiatych rokov minulého storočia

 Webnoviny  26. november 2022  113  
Poľský premiér Morawiecki navštívil Ukrajinu a uctil si obete hladomoru z tridsiatych rokov minulého storočia

26.11.2022 (Webnoviny.sk) - Poľský premiér Mateusz Morawiecki pricestoval v sobotu na návštevu ukrajinskej metropoly Kyjiv. Učinil tak v deň, keď si Ukrajina pripomína obete hladomoru umelo vyvolaného sovietskymi úradmi, pri ktorom v rokoch 1932 - 1933 prišli odhadom o život viac ako tri milióny ľudí. Referuje o tom web Kyiv Independent.

20 krajín hovorí o genocíde


Morawiecki v Kyjive položil „symbolickú kyticu“ k pamätníku obetiam hladomoru. Podľa Múzea hladomoru v Kyjive patrí Poľsko medzi 20 krajín, ktoré oficiálne uznali tento hladomor za genocídu. Tento týždeň sa k tomuto kroku odhodlali parlamenty v Írsku, Moldavsku a Rumunsku.

Návšteva poľského premiéra prichádza takmer dva týždne po tom, ako zablúdená raketa dopadla na územie Poľska a usmrtila dve osoby v dedine Przewodów.

Poľskí vyšetrovatelia zistili, že to bola raketa ukrajinskej protivzdušnej obrany. Poľský prezident Andrzej Duda však zdôraznil, že „toto bol tragický incident, ktorý sa stal vinou Ruska“.

Akademici sú nejednotní


Akademická obec zostáva nejednotná, pokiaľ ide o to, či hladomor predstavuje „genocídu“, pričom hlavnou otázkou je, či chcel Stalin úmyselne zabiť Ukrajincov pokúšajúc sa potlačiť hnutie za nezávislosť voči Sovietskemu zväzu, alebo či bol hladomor primárne výsledkom neschopnosti štátnych predstaviteľov v kombinácii s prírodnými podmienkami.

Pápež František však v stredu prirovnal utrpenie Ukrajincov ku „genocíde umelo spôsobenej Stalinom“.

Františkovo prepojenie ťažkej súčasnej situácie ukrajinských civilistov s tými, ktorí boli zabití hladom pred 90 rokmi, a vyhlásenie o „genocíde“ spôsobenej Josifom Stalinom, predstavovalo ostrú eskaláciu pápežskej rétoriky voči Rusku.

Viac k témam: Genocída, Hladomor, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Poľský premiér Morawiecki navštívil Ukrajinu a uctil si obete hladomoru z tridsiatych rokov minulého storočia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.