Piatok, 24. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Nemecký kancelár Merz potvrdil plánovanú návštevu Slovenska, informoval premiér Fico – VIDEO
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
Poľský premiér je za odstúpenie od zmluvy o zákaze protipechotných nášľapných mín
Webnoviny 7. marec 2025 477
7.3.2025 (SITA.sk) - Poľský premiér Donald Tusk podporuje odstúpenie svojej krajiny od zmluvy zakazujúcej používanie protipechotných nášľapných mín.
"Odporúčam kladné stanovisko, aby Poľsko odstúpilo od Ottawského dohovoru a prípadne od Dublinského dohovoru," povedal Tusk v parlamente a objasnil, že má na mysli dohody o "protipechotných mínach a kazetovej munícii".
Najmenej dve členské krajiny Severoatlantickej aliancie, a to Fínsko a Litva, ktoré tiež tiež susedia s Ruskom, v ostatných mesiacoch začali uvažovať o vystúpení od Ottawského dohovoru o zákaze protipechotných nášľapných mín.
"Povedzme si na rovinu: Nie je to nič pekné, nič príjemné. My to veľmi dobre vieme," povedal Tusk. "Problém je v tom, že v našom prostredí to majú tí, ktorých sa môžeme obávať, alebo tí, ktorí sú vo vojne," dodal.
Od zmluvy o zákaze kazetových bômb z dôvodu bezpečnostných hrozieb zo strany Moskvy vo štvrtok odstúpila Litva.
Viac k témam: dohoda o zákaze nášľapných mín, podpora odstúpenia, poľský premiér
Zdroj: SITA.sk - Poľský premiér je za odstúpenie od zmluvy o zákaze protipechotných nášľapných mín © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Boli príliš slobodné. A preto ich potrestali. Mrazivý historický román Hon na sestry
Kandidátom KDH na primátora Hlohovca je Ľubomír Petrek, z námestia nemá byť podľa neho parkovisko – VIDEO
Situácia ohľadom konkurencieschopnosti hospodárstva, vysokých cien energií a energetickej bezpečnosti zostáva podľa Eštoka kritická