Piatok, 5. jún 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (5. jún 2026): Svetový deň životného prostredia, nezvestné dievča, Pride a výbuch dronu
- Šéf slovenskej diplomacie Blanár zavítal na Ukrajinu, stretol sa so Sybihom – FOTO
- Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine
- Zrážka vlaku s kamiónom si vyžiadala zásah hasičov, ohrozených bolo 26 cestujúcich – FOTO
- Moskva a Kyjev si vymenili po 185 vojnových zajatcov
Polovica finančných aplikácií na Ukrajine je ruského pôvodu, tie však majú prístup k financiám Ukrajincov
Webnoviny 27. september 2023 574
27.9.2023 (SITA.sk) - Veľké množstvo finančných aplikácií populárnych na Ukrajine je ruského pôvodu. Ako referuje web epravda.com.ua, vyplynulo to z prieskumu startupu Saldo Apps a analytickej služby pre mobilné aplikácie ASObot od Netpeak Group.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Nevedia o pôvode aplikácií
App Store a Google Play majú viac ako tisíc aplikácií pre osobné financie. Asi stovka z nich je populárna na Ukrajine.
Saldo Apps a ASObot zozbierali informácie o pôvode, počte inštalácií a výnosoch približne stovky aplikácií v tejto kategórii. Vývojári zistili, že 50 % nových inštalácií tvoria aplikácie vyrobené v Rusku.
„Ukrajinci jednoducho nevedia o pôvode týchto aplikácií,“ tvrdí generálny riaditeľ Saldo Apps Radomir Novkovyč.
Dobrovoľne odovzdávajú údaje
Problém ruských aplikácií na Ukrajine je obzvlášť dôležitý aj preto, že okrem peňazí Ukrajinci dobrovoľne odovzdávajú aj svoje osobné údaje. Tie sú s najväčšou pravdepodobnosťou uchovávané na území Ruska.
„Ak ruskí vývojári nevyčlenili samostatné servery mimo Ruska na ukladanie údajov Ukrajincov, môže to znamenať, že všetky akcie ukrajinských používateľov, vrátane darov ozbrojeným silám, budú zaznamenané na území Ruska,“ zdôrazňujú vývojári.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)
IT špecialisti uviedli, že medzi najpopulárnejšie ruské aplikácie na Ukrajine patria Moneybox, Money manager, CoinKeeper či Zenmoney.
Viac k témam: App Store, Mobilné aplikácie, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Polovica finančných aplikácií na Ukrajine je ruského pôvodu, tie však majú prístup k financiám Ukrajincov © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Úrad vlády sa pre konsolidáciu sťahuje do nových priestorov, ukončil prenájom v centre Bratislavy
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Dohoda ruží je romantasy plná mágie, intríg a nebezpečných sľubov