Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Palestínske hnutia Hamas a Fatah podpísali dohodu o ukončení vzájomného konfliktu
23.7.2024 (SITA.sk) - Palestínske hnutia Hamas a Fatah podpísali v Pekingu deklaráciu o ukončení dlhoročného vzájomného konfliktu. Uviedli to v utorok čínske štátne médiá bez poskytnutia ďalších podrobností.
Rokovania sa začali v nedeľu za účasti ďalších 12 palestínskych politických frakcií. Podľa čínskej štátnej televízie CCTV obe hnutia podpísali Pekinskú deklaráciu o „ukončení rozdelenia a o posilnení palestínskej jednoty“.
Podpísanie dohody prišlo v čase, keď minister zahraničných vecí USA Antony Blinken povedal, že prímerie medzi Izraelom a Hamasom sa zdá byť na dohľad. Islamskí militanti z hnutia Hamas a Palestínska samospráva však viedli viacero kôl rozhovorov o zjednotení odvtedy, ako Hamas v roku 2007 násilne vytlačil sily Fatahu z Gazy.
Všetky ich doterajšie dohody o spolupráci zlyhali. Okrem toho Izrael rozhodne nesúhlasí s akoukoľvek rolou Hamasu vo vláde v Pásme Gazy. Hamas v minulosti uviedol, že bude akceptovať palestínsky štát v hraniciach z roku 1967, ale odmieta oficiálne uznať existenciu Izraela.
Viac k témam: americký minister zahraničných vecí, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - Palestínske hnutia Hamas a Fatah podpísali dohodu o ukončení vzájomného konfliktu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Poľsko a Slovensko budú spolupracovať v obrannom priemysle, rokovania hovoria o konkrétnych projektoch – VIDEO
Na policajnom prezídiu má pribudnúť busta Lučanského, exminister Mikulec vyjadril svoje pochybnosti
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne