Pondelok, 8. jún 2026
Mimoriadne správy
- Londýn chce prinútiť technologické firmy blokovať nahé fotografie detí
- Zelenskyj potvrdil návštevu Abramoviča v Kyjeve. Putinovi cez neho odkázal, že Ukrajina sa nevzdá Donbasu
- Francúzske stíhačky NATO zostrelili nad Lotyšskom bezpilotné lietadlo
- Trump: Nikdy som nezaručil, že nebude žiadna vojna. Prečo by som potom vybudoval najsilnejšiu armádu na svete?
- Trump zvažuje kúpu Čagoských ostrovov, jeho administratíva sa obáva námornej špionáže
Organizácia Spojených národov pre ľudské práva kritizuje izraelské zásahy proti Palestínčanom
Webnoviny 28. február 2019 638
ŽENEVA 28. februára (WebNoviny.sk) - Rada Organizácie Spojených národov pre ľudské práva (UNHRC) vo štvrtok v dlho pripravovanej správe z pera jej pozorovateľov ostro kritizovala zásahy izraelskej armády proti neozbrojeným Palestínčanom, ktorí sa už niekoľko mesiacov zhromažďujú každý piatok pri bariére na hraniciach medzi Izraelom a palestínskym Pásmom Gazy.
Bezprostredná hrozba
Izrael proti demonštrantom zasahuje ostrou streľbou a zastrelil takto už 189 Palestínčanov. Zranených bolo za tento čas podľa pozorovateľov OSN pri izraelskej streľbe do demonštrantov vyše 6-tisíc ľudí.
OSN uvádza, že Izrael sa mohol týmito zásahmi dopustiť aj zločinov proti ľudskosti. Pozorovatelia UNHRC tiež vo svojej správe odmietajú argumentáciu zo strany izraelských oficiálnych miest, ktoré tvrdia, že izraelská armáda zasahuje proti palestínskym demonštrantom v sebaobrane. Podľa pozorovateľov OSN palestínski demonštranti ani v jednom z prípadov "nepredstavovali bezprostrednú hrozbu", proti ktorej by bolo treba zasiahnuť ostrou muníciou.
Uplatnenie práva
Pozorovatelia si na druhej strane všímajú aj násilné správanie sa na strane demonštrantov a kritizujú najmä palestínske militantné hnutie Hamas, ktoré Pásmo Gazy ovláda, za to, že medzi demonštrantmi nikdy nezjednal poriadok a nesnažil sa predísť násilným prejavom z ich strany.
Proti správe krátko po jej zverejnení ostro protestoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý vyhlásil, že UNHRC "vytvorila nový rekord v pokrytectve, pretože nenávidí Izrael". "Izrael nedovolí Hamasu útočiť na suverenitu Izraela a bude pokračovať v uplatňovaní svojho práva na sebaobranu," povedal Netanjahu.
Izrael dlhodobo označuje UNHRC, ktorá v minulosti opakovane upozorňovala na porušovanie práv Palestínčanov, za neobjektívnu. Minulý rok z rady na protest proti jej údajnému neobjektívnemu vnímaniu situácie na Blízkom východe vystúpili aj Trumpove Spojené štáty.
Viac k témam: OSN Organizácia spojených národov
Zdroj: Webnoviny.sk - Organizácia Spojených národov pre ľudské práva kritizuje izraelské zásahy proti Palestínčanom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
V Pakistane obnovili pátranie po dvoch nezvestných horolezcoch z Talianska a Veľkej BritánieNasledujúci článok
Najmenej jedna obeť a niekoľko zranených nastalo po dvoch útokoch v Mósule
Úrad vlády sa pre konsolidáciu sťahuje do nových priestorov, ukončil prenájom v centre Bratislavy
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Bratislavské mestské kúpaliská otvárajú letnú sezónu, návštevníkov čakajú aj výhodnejšie online vstupenky