Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko má nový duchovný symbol vo Vatikáne, Pellegrini hovorí o nádeji v čase napätia a neistoty doma aj vo svete – VIDEO, FOTO
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
Odloženie brexitu je podľa Tuska možné, ale podmienkou je schválenie dohody Londýnom
BERLÍN 20. marca (WebNoviny.sk) - Predseda Európskej rady Donald Tusk v stredu na žiadosť britskej premiérky Theresy Mayovej o odloženie termínu brexitu odpovedal s tým, že odloženie je možné, ale len za podmienky, ak britskí poslanci schvália dohodu o brexite, ktorú Mayovej vláda vyrokovala s predstaviteľmi EÚ.
Odklad je podľa Tuska možný
"Krátky odklad bude možný, ale len za predpokladu pozitívneho hlasovania" v britskom parlamente, povedal Tusk.
Odloženie brexitu z 29. marca na koniec júna podľa neho nebude úplne jednoduché, keďže práve v tomto období, konkrétne od 23. do 26. mája, sa budú konať voľby do Európskeho parlamentu.
Na tých by sa už Veľká Británia nemala zúčastniť, napriek tomu, že ešte stále bude formálne členským štátom EÚ.
Parlament Mayovej dohodu odmietol
Mayová požiadala v stredu Európsku úniu o odloženie brexitu do 30. júna. Veľká Británia by mala európsky blok opustiť podľa pôvodného plánu už o deväť dní, avšak parlament v Londýne už dvakrát odmietol dohodu, ktorú Mayová vyrokovala s Bruselom.
Britská premiérka v liste adresovanom Tuskovi uviedla, že sa chce pokúsiť dosiahnuť schválenie dohody aj do tretice. Odloženie brexitu si vyžaduje schválenie od všetkých zvyšných 27 členských štátov únie.
Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk - Odloženie brexitu je podľa Tuska možné, ale podmienkou je schválenie dohody Londýnom © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Kauza Mýtnik sa blíži k verdiktu, Špecializovaný trestný súd ukončil dokazovanie
Giving Tuesday v Červenom nose – žiaci vytvorili nový outfit klaunských áut, aby potešili deti v nemocniciach
Táto „obyčajná burina“ môže zachrániť vašu pečeň aj trávenie