Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Nobelovu cenu za ekonómiu si tento rok odniesli traja americkí nominanti, za svoj prínos si rozdelia miliónovú odmenu (video)
10.10.2022 (Webnoviny.sk) - Nobelovu cenu za ekonómiu v tomto roku udelili trom americkým ekonómom „za výskum bankových a finančných kríz“.
Miliónová odmena
Udelenie ceny Benovi S. Bernankemu, Douglasovi W. Diamondovi a Philipovi H. Dybvigovi oznámil v pondelok Nobelov panel Kráľovskej švédskej akadémie vied v Štokholme. Súčasťou Nobelovej ceny je odmena v sume 10 miliónov švédskych korún, ktorú odovzdajú 10. decembra.
Na rozdiel od iných Nobelových cien, cenu za ekonómiu neustanovil v roku 1895 vo svojom testamente Alfred Nobel, ale Švédska centrálna banka na jeho pamiatku. Prvého laureáta Nobelovej ceny za ekonómiu vybrali v roku 1969.
Netradičné vedecké metódy
Vlani polovicu peňažnej odmeny v súvislosti s udelením ceny za ekonómiu dostal kanadsko-americký ekonóm David Card za výskum vplyvu minimálnej mzdy, imigrácie a vzdelávania na trh práce.
Druhú polovicu odmeny dostali izraelsko-americký ekonóm Joshua Angrist a holandsko-americký ekonóm Guido Imbens za návrh spôsobov štúdia problémov, pre ktoré sa nehodia tradičné vedecké metódy.
Viac k témam: Nobelova cena za ekonómiu
Zdroj: Webnoviny.sk - Nobelovu cenu za ekonómiu si tento rok odniesli traja americkí nominanti, za svoj prínos si rozdelia miliónovú odmenu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Henkel Slovensko dáva IT technike druhý život a spája udržateľnosť s pomocou komunite