Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko má nový duchovný symbol vo Vatikáne, Pellegrini hovorí o nádeji v čase napätia a neistoty doma aj vo svete – VIDEO, FOTO
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
NATO chce dať vnútorné rozpory bokom, sústredí sa na bezpečnostné výzvy z Ruska a Číny (foto)
14.6.2021 (Webnoviny.sk) - Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) chce dať vnútorné rozpory bokom a sústrediť sa na bezpečnostné výzvy v podobe Ruska a Číny. Pred začiatkom pondelkového summitu lídrov aliancie v Bruseli sa tak vyjadril jej generálny tajomník Jens Stoltenberg.
Nová kapitola
Stretnutie lídrov NATO sa podľa neho koná „v kľúčovej chvíli pre našu alianciu a dnes otvoríme novú kapitolu v našom transatlantickom vzťahu“.
Pondelkový summit NATO je prvý, na ktorom sa zúčastní americký prezident Joe Biden. Ako pripomína agentúra AP, štyri roky vlády jeho predchodcu Donalda Trumpa priniesli aliancii nejednotu a mnoho spojencov teraz dúfa, že sa im podarí zabezpečiť od Bidena prísľub, že s nimi Spojené štáty budú stáť v čase konfliktu.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit NATO v Bruseli (fotografie)
Vzostup Číny
Stoltenberg tiež uviedol, že lídri chcú potvrdiť dvojaký prístup NATO k Rusku, ktorý zahŕňa vojenské odstrašovanie, ako je rozmiestnenie spojeneckých vojsk v pobaltských krajinách a Poľsku, a dialóg. Aliancia by tiež podľa neho mala prijať tvrdší prístup k Pekingu.
„Nevstupujeme do novej studenej vojny a Čína nie je náš protivník, ani nepriateľ. Ale spoločne ako aliancia musíme riešiť výzvy, ktoré pre našu bezpečnosť predstavuje vzostup Číny,“ povedal.
Viac k témam: Čína, medzinárodné vzťahy, NATO, summit
Zdroj: Webnoviny.sk - NATO chce dať vnútorné rozpory bokom, sústredí sa na bezpečnostné výzvy z Ruska a Číny (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovensko na križovatke. Poslanci dali v prvom čítaní zelenú zrušeniu Úradu na ochranu oznamovateľov
Kauza Mýtnik sa blíži k verdiktu, Špecializovaný trestný súd ukončil dokazovanie
Giving Tuesday v Červenom nose – žiaci vytvorili nový outfit klaunských áut, aby potešili deti v nemocniciach