Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
- Nemecko rozprestiera Európsky nebeský štít
- Americký súkromný sektor minulý mesiac znížil počet zamestnancov
Monzúnové dažde v Pakistane si vyžiadali už najmenej 320 obetí, záchranári pokračujú v pátraní po mŕtvych- FOTO
17.8.2025 (SITA.sk) - Záchranári v Pakistane zápasia s vyťahovaním tiel z trosiek po prudkých monzúnových dažďoch, ktoré počas ostatných 48 hodín zabili najmenej 321 ľudí v severných oblastiach krajiny, uviedli v sobotu úrady.
Najviac obetí, až 307, dosiaľ zaznamenali v horskej provincii Chajbar Paštúnchwá, kde väčšina zomrela pri záplavách a zrútení domov, vrátane 15 žien a 13 detí. Ďalších 23 ľudí utrpelo zranenia.
Približne 2-tisíc záchranárov pracuje na odstraňovaní trosiek a poskytovaní pomoci v deviatich postihnutých okresoch, kde dažde stále komplikujú zásahy. Cesty sú často nepriechodné, čo núti záchranárov cestovať pešo do odľahlých oblastí.
Monzúnová sezóna, ktorá prináša tri štvrtiny ročných zrážok v Južnej Ázii, je nevyhnutná pre poľnohospodárstvo, no zároveň spôsobuje časté záplavy a zosuvy pôdy. Tento rok začala skôr a očakáva sa, že potrvá dlhšie, pričom intenzita dažďov sa zvýši.
Pakistan je jednou z krajín najviac ohrozených klimatickými zmenami, ktoré zvyšujú frekvenciu extrémnych poveternostných udalostí.
Viac k témam: Monzúnové dažde, Obete, Zahraničie, Záplavy
Zdroj: SITA.sk - Monzúnové dažde v Pakistane si vyžiadali už najmenej 320 obetí, záchranári pokračujú v pátraní po mŕtvych- FOTO © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Horské strediská sú pripravené na zimnú sezónu, do rozvoja investovali desiatky miliónov eur
Slovensko na križovatke. Poslanci dali v prvom čítaní zelenú zrušeniu Úradu na ochranu oznamovateľov
EY posilňuje svoju pozíciu na trhu akvizíciou spoločnosti ORIWIN, s.r.o.