Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Moldavský prezident Igor Dodon odmietol rozpustiť parlament, súd ho zosadil z funkcie
KIŠIŇOV 9. júna (WebNoviny.sk) - Moldavský súd zosadil z postu prezidenta krajiny, ktorý odmietol rozpustiť parlament po niekoľkomesačnej politickej patovej situácii.
Igor Dodon podporuje novú vládu, ktorá vznikla v sobotu spojením proeurópskej skupiny ACUM a proruskej Socialistickej strany. Proeurópska líderka Maia Sandu z ACUM sa stala premiérkou.
Ústavný súd však vyhlásil, že na tieto kroky mali 90 dní, pričom limit prekročili o jeden deň. Koalícia však tvrdí, že na zostavenie vlády sú tri mesiace a nie 90 dní.
V nedeľu sa na základe súdneho rozhodnutia stal dočasným prezidentom bývalý premiér Pavel Filip, člen Demokratickej strany, ktorú vedie Vladimir Plahotniuc. Ten je de facto lídrom krajiny a proti novej vládnej koalícii.
Viac k témam: prezident, ústavný súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Moldavský prezident Igor Dodon odmietol rozpustiť parlament, súd ho zosadil z funkcie © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Juhovýchod Číny zasiahli dážď a záplavy, ktoré si vyžiadali prvé ľudské obete
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Zelené slogany už nestačia: pravidlá pre udržateľnosť sa sprísňujú
Každý piaty tínedžer na Slovensku trpí obezitou. Kaufland verí, že prevencia je kľúčová