Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
- Nemecko rozprestiera Európsky nebeský štít
Minister Lajčák rokoval v Bruseli s Klimkinom, témou bol aj nárast nacionalizmu na Ukrajine
BRATISLAVA 17. februára (WebNoviny.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák sa v nedeľu, v predvečer zasadnutia Rady pre zahraničné veci (FAC), stretol v Bruseli s ukrajinským partnerom, ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom, agentúru SITA informoval tlačový odbor ministerstva.
Vývoj na Ukrajine
Obaja posúdili aktuálny vývoj na Ukrajine a v jej okolí s dôrazom na blížiace sa marcové prezidentské voľby. M. Lajčák opätovne zopakoval, že rozhodnutie Kyjeva vylúčiť občanov Ruskej federácie z pozorovania týchto volieb nie je v súlade s princípmi a záväzkami účastníckych štátov OBSE a apeloval na ukrajinského partnera, aby Kyjev prehodnotil toto rozhodnutie.
„Chápajúc zložitosť aktuálnej situácie vo vzťahoch medzi Kyjevom a Moskvou vás chcem požiadať, aby ste rešpektovali princípy, ktorými sa OBSE riadi po desaťročia a prispeli tak k demokratickému priebehu a monitorovaniu volieb, ktoré sú pre ďalší vývoj vo vašej krajine mimoriadne dôležité,” uviedol v tejto súvislosti M. Lajčák.
Nárast nacionalizmu
Šéfovia diplomacií taktiež diskutovali o konkrétnych opatreniach na zlepšenie životných podmienok civilného obyvateľstva na oboch stranách línie kontaktu, ako jednej z očakávaných tém nadchádzajúcej návštevy ministra Lajčáka v Moskve, ktorá sa uskutoční v utorok 19. februára tohto roku.
Okrem agendy OBSE, šéf slovenskej diplomacie v rozhovore s P. Klimkinom taktiež tlmočil znepokojenie slovenskej verejnosti súvisiace s nárastom nacionalizmu na Ukrajine spojeného okrem iného s heroizáciou Stepana Banderu. Ministri sa dohodli, že tejto téme by sa mohli osobitne ďalej venovať spoločne historici z oboch krajín.
Viac k témam: Brusel, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister Lajčák rokoval v Bruseli s Klimkinom, témou bol aj nárast nacionalizmu na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Premiér Morawiecki sa nezúčastní na stretnutí lídrov krajín V4 v Izraeli
Slovensko na križovatke. Poslanci dali v prvom čítaní zelenú zrušeniu Úradu na ochranu oznamovateľov
Spoluprácu s Českou republikou je potrebné rozširovať na všetkých úrovniach, tvrdí prezident Pellegrini
Giving Tuesday v Červenom nose – žiaci vytvorili nový outfit klaunských áut, aby potešili deti v nemocniciach