Utorok, 17. marec 2026
Mimoriadne správy
- Zelenskyj: Jarná ofenzíva Rusov zlyhala, okupanti to skúšajú infiltráciou – FOTO
- Vo veku 96 rokov zomrel nemecký filozof Jürgen Habermas
- Trump kritizuje Zelenského, dohoda s ním je vraj ťažšia než s Putinom
- Syn zosadeného šáha sa hlási o slovo. Exilový korunný princ Rezá Pahlaví chce viesť Irán po páde režimu
- Orbán vs. Magyar. Maďarsko čaká veľká predvolebná konfrontácia, jej súčasťou sú aj obvinenia z cudzieho zasahovania
NEW YORK 13. júla (WebNoviny.sk) - Takmer tretina svetovej populácie nemá podľa novej štúdie Organizácie Spojených národov (OSN) doma žiadnu spoľahlivo čistú pitnú vodu. To predstavuje 2,1 miliardy ľudí. V prípade odpadovej vody je situácia ešte horšia. Len štvrtina ľudí na celom svete, teda 1,9 miliardy, má toalety napojené na kanalizáciu, informujú Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Detský fond OSN (UNICEF).
Na mnohých miestach chýba dokonca v školách alebo nemocniciach mydlo a voda na umývanie rúk. "Čistá voda a spracovanie odpadových vôd by nemalo byť privilégium pre ľudí v mestách," uviedol generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Všetky krajiny majú povinnosť postarať sa o to, aby prístup k nim zabezpečili pre každého obyvateľa", podotkol.
Odporúčame:
Za vraždu pracovníkov OSN zatkli ďalších 11 podozrivých ľudí
Znečistená voda a výkaly môžu navyše viesť k chorobám a úmrtiam. Každoročne podľa týchto údajov umiera až 361-tisíc detí mladších ako päť rokov na hnačku. Tá je prevažne zapríčinená znečistenou vodou, ktorá môže spôsobiť tiež choleru a ďalšie choroby. Mnohí z viac než dvoch miliárd ľudí by síce mali prístup k čistej pitnej vode, museli by ale za ňou kráčať dlhé kilometre.
Mnohí tak pijú nefiltrovanú vodu z potokov a jazier. Okolo 844 miliónov ľudí však nemá ani len takéto často neisté zdroje pitnej vody. Takisto svoju potrebu vykonáva vonku aj v súčasnosti ešte takmer 900 miliónov ľudí. K rozvojovým cieľom OSN preto patrí, aby mali do roku 2030 všetci ľudia zabezpečený prístup k pitnej vode a vlastným toaletám.
Viac k témam: OSN Organizácia spojených národov, voda
Zdroj: Webnoviny.sk - Miliardy ľudí stále nemajú prístup k pitnej vode a toaletám, varuje OSN © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Polícia zadržala 44 ľudí podozrivých z plánovania teroristických útokovNasledujúci článok
Britský dôchodca vyhral súdny spor za rovnocenné penzijné práva pre manžela
Ako nestarnúť? Lekár Michael Greger odhaľuje vedecké tajomstvá dlhovekosti
Konečne sa ozval mimozemský signál! Vychádza fenomenálne sci-fi Kontakt od Carla Sagana
Štyri z desiatich žien na Slovensku začali podnikať s nulovým kapitálom, okrem peňazí chýbajú aj kontakty