Utorok, 20. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Medzinárodné bezpečnostné prostredie sa zhoršuje, Korčok sa obáva aj porušovania Iránskej jadrovej dohody
23.2.2021 (Webnoviny.sk) - Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) poukázal na zhoršujúce sa medzinárodné bezpečnostné prostredie, ktoré je sprevádzané vysokou mierou nepredvídateľnosti. Urobil tak počas svojho utorkového vystúpenia na Konferencii o odzbrojení, ktorá sa konala vo švajčiarskej Ženeve. Informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).
Minister Korčok zároveň ocenil dohodu USA a Ruskej federácie o predĺžení Zmluvy o znížení počtu strategických jadrových zbraní New Start, ktorá by mohla nastoliť pozitívny tón pre prácu tak Konferencie o odzbrojení, ako aj hodnotiacej konferencie Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT), ktorá je naplánovaná na august tohto roku.
Vyjadril však obavy z porušovania Iránskej jadrovej dohody a vyzval na prijatie konkrétnych a dôveryhodných krokov k budovaniu dôvery a denuklearizácii Kórejského polostrova. „Pokiaľ ide o architektúru kontroly zbrojenia a odzbrojenia, potrebujeme potvrdiť ústrednú úlohu Zmluvy o nešírení jadrových zbraní ako kľúčového nástroja pre odzbrojenie a režim nešírenia jadrových zbraní, a zároveň posilniť implementáciu všetkých záväzkov vyplývajúcich z tejto zmluvy”, priblížil Korčok.
V agende odzbrojenia vyzdvihol Korčok osobitnú úlohu Konferencie o odzbrojení. Vo svojom prejave zdôraznil naliehavú potrebu pokroku pri substantívnych diskusiách k jednotlivým bodom agendy. Konferencia o odzbrojení má mandát výhradného multilaterálneho rokovacieho fóra pre otázky odzbrojenia. V súčasnosti má 65 členov. Slovensko je jej členom od roku 1996.
Viac k témam: bezpečnostné riziko, medzinárodné vzťahy
Zdroj: Webnoviny.sk - Medzinárodné bezpečnostné prostredie sa zhoršuje, Korčok sa obáva aj porušovania Iránskej jadrovej dohody © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
V Poľsku začali platiť nové pravidlá, povolené sú kúpele a zaočkovaní ľudia sa vyhnú aj karanténeNasledujúci článok
Španielsko si pripomína 40. výročie neúspešného pokusu o štátny prevrat
Konsolidácia je tak smutný príbeh, že tu už strácam svoj zmysel pre humor, tvrdí expremiérka Radičová – VIDEO
Pod Spišským hradom otvorili unikátny športový areál, Nordpark v Žehre spája pohyb a históriu
Vlani zanikalo viac firiem aj živností než kedykoľvek predtým, najviac živnostníkov ubudlo v stavebníctve