Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
- Nemecko rozprestiera Európsky nebeský štít
Lesný požiar na východe Španielska spálil viac ako dvetisíc hektárov územia, poháňa ho vietor z búrky Ciarán (foto)
3.11.2023 (SITA.sk) - Vo východnom Španielsku evakuovali 850 ľudí pre lesný požiar, ktorý poháňa vietor z búrky Ciarán a spálil viac ako 2 000 hektárov územia. Na boj s deň starým ohňom pri meste Montitxelvo vyslali zhruba 200 hasičov a členov osobitnej vojenskej jednotky. Regionálna vláda vo Valencii uviedla, že dúfa, že do operácie nasadia päť hasiacich lietadiel a helikoptér.
Regionálny prezident Carlos Mazón vyzval ľudí, aby sa vyhli cestovaniu v oblasti. Tiež ich vystríhal pred aktivitami v lesoch, ktoré by mohli spôsobiť požiare.
Tlačová agentúra Efe informovala, že vietor v oblasti v noci dosiahol zhruba 120 kilometrov za hodinu. Podľa Mazóna je vietor hlavným elementom poháňajúcim požiar, ktorý je v horskom a lesnatom teréne.
Ani dážď a nízke teploty z búrky Ciarán, ktorá zasiahla Európu, nezabránili vzniku lesného požiaru. Španielsko ostatné dva roky sužuje sucho, ktoré zintenzívnila klimatická zmena. Keďže je krajina taká vyprahnutá, nie je schopná absorbovať veľkú časť dažďovej vody, ktorá odtečie do riek a Stredozemného mora.
Viac k témam: Búrka Ciarán, Lesný požiar v Španielsku, Valencia
Zdroj: SITA.sk - Lesný požiar na východe Španielska spálil viac ako dvetisíc hektárov územia, poháňa ho vietor z búrky Ciarán (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovensko na križovatke. Poslanci dali v prvom čítaní zelenú zrušeniu Úradu na ochranu oznamovateľov
Kauza Mýtnik sa blíži k verdiktu, Špecializovaný trestný súd ukončil dokazovanie
Spoluprácu s Českou republikou je potrebné rozširovať na všetkých úrovniach, tvrdí prezident Pellegrini