Streda, 22. júl 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (22. júl 2026): Míting P-T-S, lesný požiar, monzún v Kašmíre, vyschnuté jazero a ebola v Kongu
- Ďalšia Orbánova opora končí. Generálny prokurátor odstúpil po tlaku zo strany novej vlády
- Orbán prešiel do protiútoku; obvinenia z korupcie sú podľa neho len snahou o likvidáciu Fideszu
- Lavrov vyhlásil, že sa stretne s Rubiom, rokovať budú o vojnách na Ukrajine aj Blízkom východe
- Starosta New Yorku vyzval na zatknutie Netanjahua, mesto na to podľa neho nemá právomoci
Južná Kórea, USA a Japonsko absolvovali prvýkrát spoločné letecké cvičenie, dôvodom sú severokórejské jadrové hrozby
Webnoviny 22. október 2023 583
22.10.2023 (SITA.sk) - Juhokórejské, americké a japonské ozbrojené sily mali v nedeľu svoje vôbec prvé trojstranné letecké cvičenie v reakcii na vyvíjajúce sa severokórejské jadrové hrozby.
Juhokórejské letectvo uviedlo, že manévre pri Kórejskom polostrove mali za cieľ implementovať skoršiu dohodu troch krajín o zvýšení obrannej spolupráce a posilnení ich spoločných schopností reagovať proti severokórejským vyhrážkam. Na cvičení sa zúčastnil americký bombardér B-52 schopný niesť jadrové zbrane a juhokórejské a japonské stíhačky.
Južná Kórea a Japonsko sú kľúčoví spojenci USA v Ázii a dovedna hostia zhruba 80-tisíc amerických vojakov. Trojica krajín spolu príležitostne usporadúva námorné cvičenia, ako sú cvičenia protiponorkovej alebo protiraketovej obrany, ale nedeľňajšie letecké manévre boli prvé.
Nedeľňajšie manévre by mohli viesť k zúrivej reakcii zo Severnej Kórey, ktorá americko-juhokórejské vojenské cvičenia vníma ako nácvik na inváziu a často reaguje raketovými testami. Obavy z jadrového programu Severnej Kórey sa prehĺbili po tom, čo minulý rok schválila zákon, ktorý povoľuje preventívne použitie jadrových zbraní, a odvtedy otvorene hrozila ich použitím v potenciálnych konfliktoch s USA a Južnou Kóreou.
Viac k témam: Americkí vojaci, Bombardér B-52H Stratofortress, jadrová hrozba, letecké cvičenie, ozbrojené sily, severokórejské vyhrážky
Zdroj: SITA.sk - Južná Kórea, USA a Japonsko absolvovali prvýkrát spoločné letecké cvičenie, dôvodom sú severokórejské jadrové hrozby © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Na pomoc ľuďom po zemetrasení vo Venezuele vyzbierali Slováci už viac ako stotisíc eur
Jún priniesol mierny rast nezamestnanosti, dôvodom je prílev absolventov
Enviropolícia hľadá páchateľa, ktorý pri venčení postrelil psa. O pomoc žiada verejnosť – FOTO