Utorok, 20. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Jedného Rusa a dvoch Bielorusov vypovedali z Bulharska, mali pracovať v prospech ruských geopolitických záujmov
21.9.2023 (SITA.sk) - Bulharsko vypovedalo jedného ruského a dvoch bieloruských občanov pre aktivity namierené proti národnej bezpečnosti a záujmom krajiny.
Bulharský úrad národnej bezpečnosti v tlačovej správe uviedol, že trojica pracovala na „úmyselnom ovplyvňovaní sociálnych a politických procesov v Bulharsku v prospech ruských geopolitických záujmov“.
Drzé a nehanebné kroky
Daní traja ľudia prišli o povolenie na pobyt v Bulharsku a tiež im zakázali vstup do krajiny na päť rokov.
Ruské veľvyslanectvo v Sofii na sociálnej sieti Facebook vypovedanie skritizovalo ako „drzé, nehanebné kroky bulharských úradov“. Trojica podľa neho patrila k duchovenstvu.
„Je zrejmé, že súčasné bulharské vedenie si dalo za úlohu zničiť nielen spoločensko-politické, kultúrne a humanitárne väzby medzi našimi štátmi, ale aj prerušenie vzťahov medzi sesterskými ruskými a bulharskými pravoslávnymi cirkvami a zatrpknutie ruského a bulharského národa proti sebe,“ vyhlásila ambasáda, pričom bulharskej strane pripísala rýchly úpadok bilaterálnej spolupráce.
Vlani vyhostili desiatky Rusov
Vlani Bulharsko vyhostilo 70 ruských diplomatických zamestnancov. Tento krok vážne narušil diplomatické vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré boli počas komunizmu blízkymi spojencami.
Bulharsko, člen Európskej únie a NATO, je pevným zástancom západných sankcií voči Rusku za jeho vojnu na Ukrajine.
Viac k témam: Medzinárodné vzťahy, Národná bezpečnosť, Vyhostenie
Zdroj: SITA.sk - Jedného Rusa a dvoch Bielorusov vypovedali z Bulharska, mali pracovať v prospech ruských geopolitických záujmov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Konsolidácia je tak smutný príbeh, že tu už strácam svoj zmysel pre humor, tvrdí expremiérka Radičová – VIDEO
Pod Spišským hradom otvorili unikátny športový areál, Nordpark v Žehre spája pohyb a históriu
Vlani zanikalo viac firiem aj živností než kedykoľvek predtým, najviac živnostníkov ubudlo v stavebníctve