Pondelok, 8. jún 2026
Mimoriadne správy
- Fínsky súd poslal podnikateľa do väzenia za obchodovanie s thajskými zberačmi bobúľ
- Maďarský protikorupčný úrad žiada vyšetrovanie Orbánovej éry pre miliardové podvody
- Londýn chce prinútiť technologické firmy blokovať nahé fotografie detí
- Zelenskyj potvrdil návštevu Abramoviča v Kyjeve. Putinovi cez neho odkázal, že Ukrajina sa nevzdá Donbasu
- Francúzske stíhačky NATO zostrelili nad Lotyšskom bezpilotné lietadlo
Hrozí ďalší útok na americký Kapitol? Polícia získala spravodajské informácie a je pripravená
Webnoviny 4. marec 2021 772
4.3.2021 (Webnoviny.sk) - Polícia Kapitolu Spojených štátov odhalila spravodajské informácie o možnom pláne milície vniknúť vo štvrtok do budovy, kde zasadá americký Kongres.
Hrozba zrejme súvisí s krajne pravicovou konšpiračnou teóriou, ktorú presadzujú hlavne podporovatelia konšpirácií QAnon, že sa exprezident Donald Trump 4. marca dostane znovu k moci.
Pôvodný termín inaugurácie
Spomínaný deň bol totiž pôvodným termínom prezidentskej inaugurácie, ktorej termín v roku 1933 presunuli na 20. januára.
Kapitolská polícia „si je vedomá a pripravená na akékoľvek potenciálne hrozby smerom k členom Kongresu alebo komplexu Kapitolu. Získali sme informácie, ktoré ukazujú na možné sprisahanie identifikovanej skupiny domobrany s cieľom vniknúť vo štvrtok 4. marca do Kapitolu,“ uvádza sa v policajnom vyhlásení. Spomínanú skupinu polícia neidentifikovala.
Oznámenie prišlo v čase, keď polícia Kapitolu a ďalšie orgány vypovedajú pred Kongresom v spojitosti so smrteľnými nepokojmi zo 6. januára.
Polícia nebola na nepokoje, ktoré v Kapitole vyvolali podporovatelia Trumpa, dostatočne pripravená a posilám z Národnej gardy trvalo hodiny, než prišli na miesto.
Päť mŕtvych po nepokojoch
Vyčíňanie výtržníkov zdržalo potvrdenie výsledkov prezidentských volieb v Kongrese a vyvolalo evakuáciu zákonodarcov. Nepokoje tiež zanechali päť mŕtvych.
Polícia v stanovisku uviedla, že v komplexe Kapitolu od januára posilnila bezpečnosť, čo okrem iného zahŕňa aj oplotenie s ostnatým drôtom a prítomnosť príslušníkov Národnej gardy.
Kapitolská polícia podľa svojich slov berie spomenuté správy od spravodajských služieb vážne, ďalšie podrobnosti o hrozbe ale neuviedla.
Viac k témam: násilnosti v Kapitole
Zdroj: Webnoviny.sk - Hrozí ďalší útok na americký Kapitol? Polícia získala spravodajské informácie a je pripravená © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Bratislavské mestské kúpaliská otvárajú letnú sezónu, návštevníkov čakajú aj výhodnejšie online vstupenky
Chýbajúci zub vyriešia pevné mostíky na zuby