Utorok, 21. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Generálny tajomník OSN adresoval Hizballáhu výzvu na ukončenie vojenských aktivít
Webnoviny 22. máj 2018 831
NEW YORK 22. mája (WebNoviny.sk) - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres skritizoval libanonské hnutie Hizballáh za to, že funguje ako najviac ozbrojená milícia a politická strana v krajine, a vyzval ho na ukončenie vojenských aktivít v Libanone i v zahraničí vrátane Sýrie.
Porušujú dohody a rezolúcie
Vyjadril sa tak v správe Bezpečnostnej rade OSN, ktorú sa v pondelok podarilo získať agentúre Associated Press (AP). Guterres v správe tiež vyzval libanonskú vládu a ozbrojené sily, aby prijali "všetky potrebné opatrenia, aby Hizballáh a ďalšie ozbrojené skupiny nemohli získavať zbrane a budovať polovojenské kapacity" mimo autoritu štátu.
Podľa Guterresa vojenské aktivity Hizballáhu porušujú rezolúciu Bezpečnostnej rady z roku 2004, ktorá všetkým libanonskými milíciám prikazuje odzbrojenie, ako aj dohodu z Taíf, ktorá ukončila občiansku vojnu z rokov 1975 - 1990.
Odporúčame:
Generálny tajomník OSN víta gesto Severnej Kórey, krajina vraj speje k vytvoreniu trvalého mieru
V polročnej správe o uplatňovaní rezolúcie tvrdí, že zapojenie hnutia do konfliktu v Sýrii zároveň porušuje oficiálnu politiku Libanonu odlúčenia alebo neutrality v záležitostiach regiónu. Správa podľa generálneho tajomníka ukazuje, že Hizballáh zlyháva v odzbrojovaní a odmieta sa zodpovedať štátnym inštitúciám.
Výzva pre krajiny Blízkeho východu
Gutteres sa vo svojej správe v súvislosti s odzbrojením hnutia obrátil aj na krajiny na Blízkom východe, ktoré s ním majú úzke väzby. "Vyzývam krajiny v regióne, ktoré udržiavajú úzke väzby s Hizballáhom, aby podporili zmenu ozbrojenej skupiny na čisto občiansku politickú stranu, a jej odzbrojenie," uviedol generálny tajomník.
Ako pripomína agentúra AP, Guterres nemenoval Irán, ktorý je silným podporovateľom hnutia v Sýrii aj na iných miestach. Hizballáh aj Irán podporujú vládu sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada.
Viac k témam: António Guterres, Bezpečnostná rada OSN, Blízky východ, Hizballáh, Libanon, OSN Organizácia spojených národov, Sýria
Zdroj: Webnoviny.sk - Generálny tajomník OSN adresoval Hizballáhu výzvu na ukončenie vojenských aktivít © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Protesty francúzskych verejných zamestnancov pokračujú, v krajine zrušili stovky letov
Piešťany chystajú na otvorenie letnej kúpeľnej sezóny bohatý program, Kolonádový most je však stále zatvorený – FOTO
Uhrík prekvapil v diskusii, Matovičovi fandí v boji proti korupcii, ale spoluprácu si nevie predstaviť
Hasiči zasahovali pri požiari výrobnej haly automobilky v Holíči, zamestnancov včas evakuovali – FOTO