Sobota, 14. marec 2026
Mimoriadne správy
- Rusko podniklo nočný útok na okolie Kyjeva, drony a rakety si vyžiadali obete aj zranených
- Severná Kórea odpálila sériu rakiet. Juhokórejská armáda hlási približne desať balistických striel
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
Francúzsko je už 13. deň po sebe na nohách, ľudia štrajkujú proti dôchodkovej reforme (foto)
17.12.2019 (Webnoviny.sk) - Francúzi aj v utorok pokračujú v štrajku proti navrhovanej dôchodkovej reforme. Učitelia, lekári, rušňovodiči či dokonca zamestnanci z Eiffelovej veže išli namiesto práce do ulíc na protest proti chystaným zmenám vrátane vyššieho veku odchodu do dôchodku. Protesty tisícok zamestnancov sa konajú v mestách po celom Francúzsku.
Ochromená doprava
Štrajk už trinásty deň po sebe ochromil dopravu. V Paríži premávajú len dve zo 16 liniek metra a po celej krajine jazdí len štvrtina rýchlikov. Školy sú zavreté, pričom zrušili aj dôležité testovanie študentov. Hoci zdravotné sestry, lekári aj lekárnici štrajkujú, nemocnice poskytujú aspoň nevyhnutné služby, píše agentúra AP.
Polícia v Paríži, kde odboroví lídri od prezidenta Emmanuela Macrona požadujú stiahnutie reformy, zabarikádovala prezidentský palác. Týmto opatrením sa pripravila na možné násilnosti, ktoré by mohli spôsobiť aktivisti z hnutia Žltých viest či radikálni demonštranti.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Štrajk vo Francúzsku (fotografie)
Demonštranti tlačia na Macrona
Hoci demonštranti v uliciach tlačia na Macrona, aby sa reformy vzdal, a dokonca v pondelok odstúpil aj jej kľúčový tvorca, vláda stále trvá na tom, že ju nestiahne. "Reforma zostane... nestiahneme ju," vyhlásila hovorkyňa vlády Sibeth Ndiaye pre televíziu BFM.
Odbory sa obávajú, že ľudia budú musieť po reforme pracovať dlhšie a dostanú menšie dôchodky. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že najmenej polovica Francúzov štrajk naďalej podporuje. Železničiarske odbory plánujú štrajkovať aj cez Vianoce.
Viac k témam: dôchodková reforma, Paríž, štrajk, štrajk vo Francúzsku
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsko je už 13. deň po sebe na nohách, ľudia štrajkujú proti dôchodkovej reforme (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Ľudskoprávna koalícia upozornila na zhoršenú situáciu v oblasti ochrany ľudských práv, o problémoch informovala výbor OSN
Ozbrojené sily SR upozorňujú na plánovaný let nadzvukovou rýchlosťou s možnosťou vzniku rázovej vlny
Slovensko potrebuje reformu fungovania štátu, zhodujú sa zástupcovia zamestnávateľov a kontrolórov – FOTO