Utorok, 28. júl 2026
Mimoriadne správy
- Londýn posiela Kyjevu technológiu Stone Cloak, má ochrániť drony pred Ruskom
- Pri americkom konzuláte v kanadskom Toronte sa opäť strieľalo, nikto neutrpel zranenia
- Zomrel Milan Knížák, výrazná osobnosť českého umenia a bývalý riaditeľ Národnej galérie
- Obeťou útoku na berlínskom festivale Pride bola poľská občianka
- Top foto dňa (27. júl 2026): Bilboard Trumpa, lesný požiar, prezident SR v Číne a dievča na hojdačke
Francúzsko by sa malo ospravedlniť a splniť si povinnosti s prijímaním migrantov, tvrdí Salvini
Webnoviny 13. jún 2018 856
RÍM 13. júna (WebNoviny.sk) - Nový taliansky minister vnútra Matteo Salvini v stredu vyzval Francúzsko, aby sa ospravedlnilo Taliansku za utorňajšie vyhlásenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že talianske odmietnutie lode Aquarius so stovkami utečencov bolo "cynické a nezodpovedné".
Odporúčame:
Taliansko a Malta odmietli prijať záchrannú loď Aquarius so stovkami migrantov
Salvini, šéf protiimigrantskej strany Liga, v prejave na pôde talianskeho parlamentu vyhlásil, že naopak Francúzsko si neplní povinnosti, ktoré mu v súvislosti s prijímaním utečencov vyplývajú z jeho záväzkov.
Sľuby Francúzska
Salvini pripomenul, že Francúzsko sa v roku 2015 zaviazalo, že v rámci relokácie utečencov medzi jednotlivými členskými krajinami EÚ prijme 9 816 migrantov, no odvtedy ich prijalo len 640. "Takže žiadam prezidenta Macrona, aby prešiel od slov k činom a aby zajtra ráno prijal 9 816 migrantov, ktorých Francúzsko sľúbilo prijať," vyhlásil Salvini.
Šéf Ligy nebol jediným talianskym politikom, ktorý v stredu riešil Macronove utorňajšie vyhlásenie o údajnom talianskom cynizme. Talianske ministerstvo zahraničia si v tejto súvislosti predvolalo francúzskeho veľvyslanca a taliansky minister financií Giovanni Tria zrušil na stredu naplánovanú návštevu Francúzska a stretnutie so svojím francúzskym rezortným partnerom Brunom Le Maireom.
Pochválil ich Viktor Orbán
Loď Aquarius so 629 utečencami odmietlo cez víkend prijať nielen Taliansko, ale aj Malta, pričom obe tieto krajiny trvali na tom, že ju musí prijať tá druhá. Situáciu nakoniec vyriešilo až pondelňajšie rozhodnutie novej španielskej vlády, ktorá oznámila, že loď môže pristáť v španielskej Valencii.
Odporúčame:
Konečne, vzdychol si premiér Orbán po rozhodnutí Talianska nevpustiť loď s migrantmi do prístavu
Talianov za rozhodnutie loď odmietnuť v utorok pochválil maďarský premiér Viktor Orbán. Ako povedal, jeho prvotnou reakciou na túto informáciu bol povzdych "Konečne!". Podľa jeho slov bolo "také deprimujúce" celé roky počúvať, že morské hranice Európy nemožno chrániť, až "človek prakticky stratil chuť žiť".
Viac k témam: Afrika, Emmanuel Macron, Francúzsko, Matteo Salvini, migranti, Taliansko, utečenci, Viktor Orbán
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsko by sa malo ospravedlniť a splniť si povinnosti s prijímaním migrantov, tvrdí Salvini © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Sean McCann píše vlastný športový príbeh. Brat nezvestnej Madeleine zabojuje o medailu v Glasgowe
Trnavský kraj má za sebou mimoriadne tragickú sobotu, pri dopravných nehodách zomreli dvaja ľudia – FOTO
Finančné sebavedomie, ale aj pocity osamelosti. Prieskum ukázal, aká je realita mladých Slovákov