Piatok, 5. december 2025
Mimoriadne správy
- Slovensko má nový duchovný symbol vo Vatikáne, Pellegrini hovorí o nádeji v čase napätia a neistoty doma aj vo svete – VIDEO, FOTO
- Blanár rokoval so zástupcami Gruzínska a Kirgizska, cieľom je prehĺbenie hospodárskej spolupráce – VIDEO, FOTO
- Slovensko je pripravené Ukrajine opäť poskytnúť pomoc, Blanár v rámci zasadnutia NATO rokoval aj s Landauom – FOTO
- Ruskí vojaci podľa Ukrajiny uviazli v pouličných bojoch o Pokrovsk
- V českom mestečku zo školy evakuovali 450 ľudí pre obavy z výbuchu
Fínsko urobilo posledný krok pre vstup do NATO, bude však čakať na zelenú od Maďarska a Turecka
1.3.2023 (SITA.sk) - Fínsky parlament v stredu definitívne schválil legislatívu, ktorá umožňuje členstvo severskej krajiny v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). Dvestočlenný legislatívny orgán ju podporil drvivou väčšinou, a to v pomere hlasov 184 za a 7 proti. Bol to posledný krok zo strany Fínska potrebný pre jeho členstvo v aliancii, teraz ho už musia schváliť zostávajúci dvaja členovia Turecko a Maďarsko.
Legislatívne rozhnodutie
Hlasovanie iniciovala vláda premiérky Sanny Marin, ktorá chcela zabezpečiť schválenie legislatívy poslancami ešte pred parlamentnými voľbami, ktoré budú 2. apríla. Prezident Sauli Niinistö sľúbil, že legislatívne rozhodnutia podpíše ešte pred voľbami.
Fínsko požiadalo o členstvo spolu so susedným Švédskom vlani v máji v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. V júni všetci členovia schválili prizvanie krajín do aliancie. Aby sa stali členmi, ich prístupové protokoly však musia schváliť všetky členské štáty.
Proti prijatiu
Väčšina opozície proti prijatiu švédskemu a fínskemu členstvu v NATO pochádza z Turecka, ktoré od krajín, a hlavne od Švédska, požaduje silnejšie kroky proti skupinám, ktoré Ankara považuje za teroristické organizácie.
Švédsky premiér Ulf Kristersson v stredu povedal, že Švédsko potrebuje zákon, ktorý zakazuje účasť v teroristických organizáciách. To je krok, ktorý je dôležitý pre odobrenie protokolu Švédska.
„Švédsko má príliš dlho príliš laxnú legislatívu týkajúcu sa možnosti podieľať sa na teroristických aktivitách bez toho, aby to bolo trestné,“ vyjadril sa predseda švédskej vlády podľa agentúry TT, ktorá uviedla, že takáto legislatíva by mohla vstúpiť do platnosti do 1. júna.
Zdroj: SITA.sk - Fínsko urobilo posledný krok pre vstup do NATO, bude však čakať na zelenú od Maďarska a Turecka © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Kauza Mýtnik sa blíži k verdiktu, Špecializovaný trestný súd ukončil dokazovanie
Giving Tuesday v Červenom nose – žiaci vytvorili nový outfit klaunských áut, aby potešili deti v nemocniciach
Táto „obyčajná burina“ môže zachrániť vašu pečeň aj trávenie