Piatok, 22. máj 2026
Mimoriadne správy
- Členské štáty sa zhodli na rozšírení sankcií voči Iránu za blokovanie Hormuzu
- Finanční vyšetrovatelia vykonali prehliadku v Elyzejskom paláci v prípade korupcie a obchodovania s vplyvom
- Poľsko okrem 5-tisíc vojakov očakáva aj prvú dodávku stíhačiek F-35 z USA
- Český premiér Babiš pripustil predaj výrobcu Semtexu, záujem má aj Francúzsko
- Zomrel taliansky novinár a zakladateľ hnutia Slow Food Carlo Petrini, mal 76 rokov
Finanční vyšetrovatelia vykonali prehliadku v Elyzejskom paláci v prípade korupcie a obchodovania s vplyvom
Webnoviny 16:53 34
22.5.2026 (SITA.sk) - Prípad sa týka obstarávania 2-miliónových obradov pri pochovávaní významných osobností verejného života v parížskom Panteóne.
Francúzski vyšetrovatelia vykonali prehliadku prezidentského paláca v rámci vyšetrovania prípadu údajného zvýhodňovania a korupcie v súvislosti s organizovaním slávnostných obradov v parížskom Panteóne, kam sa pochovávajú významné osobnosti francúzskeho verejného života.
„Domové prehliadky sa uskutočnili 21. mája v priestoroch Elyzejského paláca v rámci súdneho vyšetrovania, ktoré sa zameriava najmä na podmienky zadávania niektorých verejných zákaziek súvisiacich s organizáciou ceremónií v Panteóne," uviedla v piatok finančná prokuratúra.
Elyzejský palác sa k situácii nevyjadril.
Vyšetrovatelia sa pokúsili o prehľadanie paláca už v apríli, ale podľa prokurátora Pascala Prachea im bol vstup odmietnutý s odvolaním sa na ústavou garantovanú „nedotknuteľnosť priestorov patriacich k prezidentskému úradu“.
Prehliadka je súčasťou vyšetrovania podozrení zo zvýhodňovania, korupcie a obchodovania s vplyvom. Podľa denníka Le Canard Enchaîné sa vyšetrovanie týka toho, prečo bola spoločnosť Shortcut Events viac ako dve desaťročia až do roku 2024 pravidelne vyberaná na organizovanie obradov v Panteóne, pričom každý obrad mal údajne stáť „okolo dvoch miliónov eur“.
Viac k témam: Domová prehliadka, Korupcia, obchodovanie s vplyvom, Policajné vyšetrovanie, Prezidentský palác
Zdroj: SITA.sk - Finanční vyšetrovatelia vykonali prehliadku v Elyzejskom paláci v prípade korupcie a obchodovania s vplyvom © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Poľsko okrem 5-tisíc vojakov očakáva aj prvú dodávku stíhačiek F-35 z USA
Autokrati, miliardári a umelá inteligencia. Čas predátorov je desivo aktuálne čítanie
Prečo sme závislí od mobilov, nakupovania aj sociálnych sietí? Ovládnite molekulu šťastia
Zásadná modernizácia hvezdárne v Hlohovci bude pokračovať druhou etapou za milióny eur