Sobota, 7. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Európska únia skonfiškuje zisky zo zmrazených ruských aktív, prostriedky použije na pomoc Ukrajine
9.5.2024 (SITA.sk) - Európska únia dosiahla dohodu o skonfiškovaní ziskov zo zmrazených ruských aktív a v priebehu niekoľkých mesiacov tieto prostriedky poskytne na financovanie zbraní a pomoci pre Ukrajinu.
Ako referuje web The Guardian, poprední diplomati EÚ sa na stredajšom stretnutí dohodli na kompromise o použití odhadovaných neočakávaných ziskov vo výške 4,4 miliardy eur na pomoc Ukrajine, čím sa vyriešil spor týkajúci sa daní a nákladov na správu v Belgicku.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Predpokladá sa, že Belgicko má pod kontrolou až 191 miliárd eur z aktív ruskej centrálnej banky v hodnote 260 miliárd eur zmrazených po vypuknutí vojny na Ukrajine, ktoré sú uložené v jeho finančnom zúčtovacom stredisku Euroclear.
Vo februári zúčtovacie centrum oznámilo úroky z ruských fondov vo výške 4,4 miliardy eur a prognózuje, že belgická vláda získa na daniach 1,085 miliardy eur. Konečnú sumu pre Ukrajinu musia ešte potvrdiť, no mala by byť známa v júli.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji (fotografie)
Viac k témam: belgická vláda, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Európska únia skonfiškuje zisky zo zmrazených ruských aktív, prostriedky použije na pomoc Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Slovenská pošta pozastavila zásielky do viacerých krajín sveta, reaguje tak na bezpečnostnú situáciu
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne
Každý piaty tínedžer na Slovensku trpí obezitou. Kaufland verí, že prevencia je kľúčová