Piatok, 5. jún 2026
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (5. jún 2026): Svetový deň životného prostredia, nezvestné dievča, Pride a výbuch dronu
- Šéf slovenskej diplomacie Blanár zavítal na Ukrajinu, stretol sa so Sybihom – FOTO
- Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine
- Zrážka vlaku s kamiónom si vyžiadala zásah hasičov, ohrozených bolo 26 cestujúcich – FOTO
- Moskva a Kyjev si vymenili po 185 vojnových zajatcov
Európska únia je pripravená pomôcť pri obnovení rozhovorov o znovuzjednotení Cypru
Webnoviny 5. marec 2021 740
5.3.2021 (Webnoviny.sk) - Európska únia je pripravená „aktívne prispieť“ k oživeniu nečinných rozhovorov o znovuzjednotení etnicky rozdeleného Cypru. Uviedla to v piatok cyperská vláda.
Jej hovorca Kyriakos Koushos uviedol, že šéf európskej diplomacie Josep Borrell počas stretnutia s prezidentom Nicosom Anastasiadesom v Nikózii vyjadril pripravenosť bloku na pomoc pri naštartovaní mierových rozhovorov.
Mierová dohoda
Borrell povedal Anastasiadesovi, že podľa EÚ mierová dohoda musí vychádzať z rámca Organizácie Spojených národov (OSN), ako aj základných zásad a právnych predpisov EÚ.
Borrelova návšteva na Cypre predchádza plánovanému neformálnemu aprílovému stretnutiu vo Švajčiarsku, ktoré organizuje šéf OSN António Guterres.
Na ňom sa stretnú zástupcovia oboch cyperských strán, ako aj tzv. garanti východného Stredomoria Grécko a Turecko spoločne s niekdajšou koloniálnou mocnosťou - Spojeným kráľovstvom.
Sever a juh
Cieľom bude posúdiť, či existuje dostatočný základ na obnovenie procesu zastaveného v roku 2017.
Severocyperská turecká republika, ktorú uznáva iba Turecko, vznikla v roku 1974 v reakcii na puč s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku.
Národnostne zmiešaný Cyprus vstúpil v roku 2004 do Európskej únie ako celok, ale väčšina medzinárodného spoločenstva uznáva výhradne legitimitu grécko-cyperskej vlády kontrolujúcej južnú časť ostrova.
Viac k témam: medzinárodné vzťahy, mierová dohoda, zjednotenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia je pripravená pomôcť pri obnovení rozhovorov o znovuzjednotení Cypru © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Litva odmietla vydať opozičnú političku Svetlanu Cichanovskú do Bieloruska
Úrad vlády sa pre konsolidáciu sťahuje do nových priestorov, ukončil prenájom v centre Bratislavy
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Dohoda ruží je romantasy plná mágie, intríg a nebezpečných sľubov