Pondelok, 9. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Európe hrozia čoraz častejšie extrémne suchá, pomôcť môže len zníženie skleníkových plynov
10.8.2020 (Webnoviny.sk) - Stredná Európa bude zrejme čoraz častejšie zažívať extrémne sucho. Ak sa emisie skleníkových plynov budú zvyšovať, sucho bude trápiť kontinent sedemkrát častejšie. Tvrdí to nová štúdia.
V prípade prudko stúpajúcej úrovne oxidu uhličitého v druhej polovici storočia postihne sucho viac ako 40 miliónov hektárov poľnohospodárskej pôdy.
Stredná Európa zažila doteraz najhoršie sucho v rámci záznamov v rokoch 2018 a 2019, počas ktorých evidovali dve z troch najteplejších liet v histórii záznamov. Letá boli tiež oveľa suchšie ako je priemer, a viac ako polovicu regiónu sužovalo vážne sucho. Podobné sucho registrovali aj v rokoch 1949 a 1950, pričom vtedy zasiahlo o tretinu menšiu plochu.
Vedci z Helmholtz-Zentrum für Umweltforschung – UFZ v nemeckom Lipsku predpovedali, že mierny pokles emisií skleníkových plynov oproti ich súčasnej úrovni by znížil riziko takéhoto extrémneho sucha o polovicu a zasiahnutých by bolo o 40 percent menej pôdy.
Jeden z autorov štúdie Rohini Kumar pre noviny The Guardian povedal, že je potrebné zredukovať skleníkové plyny, ale aj zaoberať sa stratégiami na prispôsobenie sa klimatickej zmene.
Viac k témam: extrémne počasie, počasie, skleníkové plyny, štúdia, sucho
Zdroj: Webnoviny.sk - Európe hrozia čoraz častejšie extrémne suchá, pomôcť môže len zníženie skleníkových plynov © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Podpaľača paneláka v Bohumíne obvinili z vraždy, môže dostať až 20 rokov natvrdoNasledujúci článok
Libanonská vláda po výbuchu v Bejrúte rezignovala, pomohli aj demonštrácie
Kočner má opäť vypovedať pred súdom, chce vysvetliť komunikáciu z aplikácie Threema
Podmienky vo väzniciach sa zlepšili, problémom však zostáva financovanie a nedostatočná kontrola
Ministerstvo vnútra modernizuje laboratórnu a detekčnú techniku, hodnota systému má byť 27,5 milióna eur