Piatok, 5. jún 2026
Mimoriadne správy
- Putinovi jastrabi prvýkrát hovoria o porážke. V Rusku rastie nervozita z vývoja vojny na Ukrajine
- Zrážka vlaku s kamiónom si vyžiadala zásah hasičov, ohrozených bolo 26 cestujúcich – FOTO
- Moskva a Kyjev si vymenili po 185 vojnových zajatcov
- Kyjev pripustil tvrdenie Moskvy, že dron, ktorý vybuchol v rumunskom prístave, bol ukrajinský – FOTO
- Brusel víta Zelenského návrh na priame rozhovory s Putinom. Macron vraví, že je čas obnoviť dialóg s Kremľom
Efektívnym nástrojom je podľa Mikulca návrat migrantov z EÚ do krajiny pôvodu, nie ich odsun
Webnoviny 27. január 2023 1533
27.1.2023 (Webnoviny.sk) - Nečlenské krajiny Európskej únie, ktoré pri návratoch a readmisiách nelegálnych migrantov nespolupracujú, by mali zo strany Európskej únie pocítiť následky. Uviedol to poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) na zasadnutí Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci vo švédskom Štokholme. Únia sa podľa ministra nesmie báť využívať všetky nástroje, inak bude pokrok v oblasti výkonov návratov aj naďalej nedostatočný.
Vízové reštrikcie
Napriek bilaterálnym snahám členských krajín ako aj Európskej komisie podľa Mikulca možno konštatovať, že návraty migrantov nedosahujú požadovanú úroveň a je v tejto súvislosti nevyhnutné využívať všetky dostupné nástroje vízovej, obchodnej a rozvojovej politiky. Krajinám, ktoré nespolupracujú, by bolo podľa neho vhodné uložiť vízové reštrikcie.
„V opačnom prípade sa znižuje kredibilita mechanizmu. Tiež potrebujeme adekvátne reagovať už pri prvých signáloch zhoršujúcej sa spolupráce tretích krajín. Čo sa týka ďalších opatrení, mali by sme plne využívať ustanovenie návratovej smernice a existujúce readmisné dohody Európskej únie s tretími krajinami," zdôraznil minister vnútra.
Iba nízke percento sa vráti
Skúsenosti podľa Mikulca ukazujú, že spomedzi migrantov, ktorí nemajú právo zostať v EÚ, sa iba nízke percento vráti domov a z tohto počtu ešte menej dobrovoľne. Spolupráca na dobrovoľných návratoch a reintegrácii je preto kľúčovou súčasťou partnerstiev pre migráciu.
„Efektívna funkčná návratová politika má zamedziť nelegálnej migrácii, dôležitým aspektom je ochrana vonkajšej hranice či spoločný boj Európy proti prevádzačstvu. Akčné plány sú výborným základom, na druhej strane je potreba ich presadenia v praxi," vyhlásil Mikulec.
Dodal, že efektívnym nástrojom je návrat migranta z územia Európskej únie do krajiny pôvodu a nie jeho odsun do vedľajšieho členského štátu.
Viac k témam: integrácia utečencov, migračná kríza, Minister vnútra SR, Nelegálna migrácia, Utečenci migranti
Zdroj: Webnoviny.sk - Efektívnym nástrojom je podľa Mikulca návrat migrantov z EÚ do krajiny pôvodu, nie ich odsun © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Dohoda ruží je romantasy plná mágie, intríg a nebezpečných sľubov
Odolnosť nie je o zatnutých zuboch, ale o pochopení samého seba. Buďte nepriestrelní
Výskum odhalil rozsiahle násilie voči političkám, skúsenosť s ním má takmer každá poslankyňa – VIDEO