Utorok, 21. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Do Česka prestala tiecť ruská ropa cez ropovod Družba
Webnoviny 4. december 2024 509
4.12.2024 (SITA.sk) - Do Česka prestala prúdiť ropa ropovodom Družba. Jeho prostredníctvom kryje krajina 58 percent svojej spotreby. Informuje o tom portál Novinky.cz, ktorému to potvrdil český minister priemyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Na Slovensko podľa hovorcu Slovnaftu Antona Molnára ropa Družbou prúdi v dohodnutých objemoch, uviedol web Novinky.
V kontakte sú s relevantnými aktérmi
"O situácii vieme a sme v kontakte so všetkými relevantnými aktérmi," povedal minister Vlček. Podľa dobre informovaného zdroja Noviniek k zdržaniu dodávok do Česka došlo pravdepodobne pre administratívu a zatiaľ nie sú indície, že by Rusko chcelo dodávky do krajiny zastaviť.
„Na strane dodávateľa, mimo našej kontroly, došlo k oneskoreniu aktuálnej dodávky ropy, ktorá prúdi do Českej republiky ropovodom Družba,“ uviedol na sieti X hovorca firmy Unipetrol Pavel Kaidl. Unipetrol v Česku prevádzkuje rafinérie v Kralupoch nad Vltavou a v Litvínove.
Obrátili sa na Správu štátnych hmotných rezerv
Firma sa podľa Kaidla obrátila na Správu štátnych hmotných rezerv so žiadosťou o predbežné dohodnutie prípadnej pôžičky ropy, aby v prípade potreby boli pripravené podmienky na zabezpečenie kontinuity výroby.
„V tejto chvíli výroba pohonných látok prebieha bez prerušenia a ich dostupnosť na českom trhu nie je ohrozená,“ uviedol Kaidl.
V minulosti už nastala podobná situácia
Hovorca českého ministerstva priemyslu a obchodu Marek Vošahlík na otázku, z akého dôvodu ropa netečie, ráno odpovedal: „V tejto chvíli to nie je jasné.“
Pripomenul však, že podobná situácia nastala aj v roku 2019, keď bola ropa prepravovaná cez ropovod Družba kontaminovaná a jej tok sa zastavil na dva mesiace.
Viac k témam: Ropa, ropovod Družba
Zdroj: SITA.sk - Do Česka prestala tiecť ruská ropa cez ropovod Družba © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Pellegrini odcestoval do Lotyšska, s Kaliňákom navštívia aj základňu Enhanced Forward Presence – VIDEONasledujúci článok
Kyjev a EÚ podpísali dohodu o pôžičke do výšky 35 miliárd eur
Piešťany chystajú na otvorenie letnej kúpeľnej sezóny bohatý program, Kolonádový most je však stále zatvorený – FOTO
Uhrík prekvapil v diskusii, Matovičovi fandí v boji proti korupcii, ale spoluprácu si nevie predstaviť
Hasiči zasahovali pri požiari výrobnej haly automobilky v Holíči, zamestnancov včas evakuovali – FOTO