Piatok, 15. máj 2026
Mimoriadne správy
- Irán zmierňuje blokádu Hormuzského prielivu, Revolučné gardy umožnili prechod väčšiemu množstvu plavidiel než doposiaľ
- Do Ameriky by som teraz za štúdiom či prácou necestoval, odporučil Merz mladým na stretnutí s katolíckou mládežou
- Spojené arabské emiráty urýchlia výstavbu ropovodu mimo Hormuzského prielivu
- WHO varuje pred generačnou psychickou krízou spôsobenou ruskou vojnou na Ukrajine
- Arakčí: Teherán uvíta podporu Číny pri riešení blízkovýchodného konfliktu, USA naznačujú, že sú ochotné ďalej rokovať
Do Ameriky by som teraz za štúdiom či prácou necestoval, odporučil Merz mladým na stretnutí s katolíckou mládežou
Webnoviny 15:10 27
15.5.2026 (SITA.sk) - „Som veľkým obdivovateľom Ameriky, ale v tejto chvíli môj obdiv nerastie,“ povedal nemecký kancelár, čím vyvolal smiech v publiku.
Nemecký kancelár Friedrich Merz v piatok vyhlásil, že by mladým ľuďom v Nemecku neodporučil odísť do Spojených štátov za štúdiom či prácou, čo je ďalší signál ochladzujúcich vzťahov medzi Berlínom a Washingtonom.
Na stretnutí nemeckých katolíkov v bavorskom Würzburgu Merz zožal potlesk, keď povedal: „Svojim deťom by som dnes neodporučil, aby išli do USA získať vzdelanie a pracovať.“ Ako dôvod uviedol „spoločenskú klímu, ktorá sa tam náhle vytvorila“. „Aj najlepšie vzdelaní ľudia v Amerike majú veľké problémy nájsť si prácu,“ dodal.
Nie je čo obdivovať
Merz bol dlhé roky tradičným podporovateľom silných transatlantických väzieb, ale vzťahy s USA sa za súčasnej administratívy prezidenta Donalda Trumpa čoraz viac napínajú. „Som veľkým obdivovateľom Ameriky, ale v tejto chvíli môj obdiv nerastie,“ povedal Merz, čím vyvolal smiech v publiku.
Minulý mesiac sa Merz dostal s Trumpom do ostrej výmeny názorov, keď vyhlásil, že Irán pri rokovacom stole „ponižuje“ Washington. Prezident reagoval tým, že Merz odvádza „hroznú“ prácu, a vzápätí oznámil náhle stiahnutie 5 000 amerických vojakov z nemeckých základní.
Kultúrna priepasť
Ešte pred sporom o Irán Merz upozornil, že medzi Spojenými štátmi a Európou sa otvorila kultúrna „priepasť“, ktorú podľa neho prehlbujú kultúrne vojny spojené s Trumpovým hnutím Make America Great Again (MAGA). Administratíva Donald Trumpa zároveň tvrdí, že Európa čelí „civilizačnému úpadku“ a aktívne nadväzuje kontakty s krajne pravicovými stranami na kontinente.
Napätie zvýšili aj Trumpove hrozby anektovať Grónsko či obmedzenie podpory pre Ukrajinu vo vojne s Ruskom, čo ešte viac narúša vzťahy Washingtonu s tradičnými európskymi spojencami.
Viac k témam: americká administratíva, Americký prezident, Mladí ľudia, Nemecký kancelár, Spojené štáty americké, Trumpova administratíva
Zdroj: SITA.sk - Do Ameriky by som teraz za štúdiom či prácou necestoval, odporučil Merz mladým na stretnutí s katolíckou mládežou © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Peter Lipa: Stavbarine som radšej neškodil a vybral som si hudbu, tá ma drží pri živote – ROZHOVOR
Len jedna môže získať korunu. Nová romantasy séria Vyvolená mieri medzi knižné hity
Šimkovičová a Taraba ohlásili vo Svätom Petre obnovu pamiatok a kultúrnych domov v regiónoch