Utorok, 21. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Dánska kráľovná Margaréta II. oznámila svoju abdikáciu, žezlo odovzdá synovi Frederikovi
Webnoviny 1. január 2024 608
1.1.2024 (SITA.sk) - Dánska kráľovná Margaréta II. v nedeľu oznámila, že po viac ako 50 rokoch na tróne plánuje abdikovať a odovzdať žezlo jej synovi, korunnému princovi Frederikovi.
Osemdesiattriročná panovníčka oznámila svoje prekvapivé rozhodnutie v novoročnom prejave. Odstúpiť plánuje 14. januára, a teda na výročie jej nastúpenia na trón v roku 1972 po smrti jej otca Frederika IX.
Správny čas
Najdlhšie vládnuca žijúca panovníčka v Európe uviedla, že operácia chrbtice, ktorú absolvovala začiatkom minulého roka, ju priviedla k „myšlienkam o budúcnosti“ a o tom, kedy odovzdať jej povinnosti synovi. „Rozhodla som sa, že teraz je ten správny čas,“ vyhlásila.
Dánska premiérka Mette Frederiksen vzdala kráľovnej hold v stanovisku, v ktorom jej zo srdca poďakovala za „celoživotnú oddanosť a neúnavné úsilie pre kráľovstvo“. Kráľovná Margaréta II. je „stelesnením Dánska“, vyjadrila sa predsedníčka dánskej vlády s tým, že „v priebehu rokov vložila slová a pocity do toho, kým sme ako ľudia a ako národ“.
Jedna z najobľúbenejších osobností
Kráľovná Margaréta II., ktorá sa svojej zväčša ceremoniálnej roly ujala ako 31-ročná, je jednou z najobľúbenejších osobností Dánska. Obdiv Dánov si získala vďaka svojim vrúcnym spôsobom i talentu, ktorý má ako lingvistka a dizajnérka. Študovala archeológiu, filozofiu, politické vedy a ekonomiku na univerzitách v Kodani, Aarhuse, Cambridgei, Londýne a Paríži.
Ako princezná bola členkou dánskej ženskej leteckej jednotky. Bola nadšená lyžiarka, zúčastňovala sa na kurzoch džuda a vytrvalostných testoch na snehu. Je tiež známa ako silná fajčiarka.
Poďakovanie panovníčky
Päťdesiatpäťročný Frederik je následníkom dánskeho trónu od narodenia. Od svojich 18 rokov slúžil ako regent vždy, keď bola jeho matka mimo kráľovstva a vykonávala oficiálne povinnosti.
Ako poukazuje agentúra AP, novoročný prejav kráľovnej odrážal „turbulencie a otrasy vo svete“ v čase vojen na Blízkom východe a Ukrajine a klimatickej krízy. Panovníčka sa v ňom však aj poďakovala Dánom za „teplo a pohostinnosť, s ktorou sa stretáva všade v Dánsku“.
Viac k témam: Abdikácia, Dánska kráľovská rodina, Dánska premiérka
Zdroj: SITA.sk - Dánska kráľovná Margaréta II. oznámila svoju abdikáciu, žezlo odovzdá synovi Frederikovi © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Nezabudnuteľné momenty na MS 2026. Nórske veslovanie, virálny Haaland, skvelé Kapverdy či politický zásah Trumpa – VIDEO, FOTO
Fico ostro zaútočil na Európsku komisiu, jej správu o právnom štáte označil za pokryteckú – VIDEO