Utorok, 21. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Člena extrémistickej skupiny Proud Boys odsúdili na 17 rokov pre útok na Kapitol
Webnoviny 1. september 2023 637
1.9.2023 (SITA.sk) - Bývalého organizátora americkej krajne pravicovej extrémistickej skupiny Proud Boys vo štvrtok odsúdili na 17 rokov väzenia za vedenie útoku podporovateľov bývalého prezidenta Donalda Trumpa na Kapitol.
Trest je druhý najdlhší
Trest pre Josepha Biggsa je druhý najdlhší spomedzi stoviek trestov súvisiacich s udalosťami zo 6. januára 2021, dlhšie odňatie slobody má už len zakladateľ extrémistickej skupiny Oath Keepers Stewart Rhodes. Federálni prokurátori odporúčali pre Biggsa 33-ročný trest odňatia slobody.
Biggs pomohol viesť desiatky členov a podporovateľov Proud Boys v pochode na Kapitol, ktorého cieľom bolo zabrániť Joeovi Bidenovi v prevzatí prezidentského úradu po voľbách v roku 2020.
Prinútil utiecť zákonodarcov
Biggs a ďalší Proud Boys sa pridali k davu, ktorý prerazil policajné zábrany a prinútil zákonodarcov v Kongrese utiecť, keď mali potvrdiť Bidenovo volebné víťazstvo.
Súd ešte separátne rozhodne o trestoch pre štyroch ďalších členoch Proud Boys, ktorých porota v máji uznala vinnými, okrem iného z protištátneho sprisahania. V utorok by sa mal trest dozvedieť líder Proud Boys Enrique Tarrio.
V súvislosti s útokom na Kapitol obvinili z federálnych trestných činov viac ako 1 100 ľudí. Viac ako 600 z nich odsúdili.
Viac k témam: bývalý americký prezident, Proud Boys, útok na Kapitol, Väzenie
Zdroj: SITA.sk - Člena extrémistickej skupiny Proud Boys odsúdili na 17 rokov pre útok na Kapitol © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Piešťany chystajú na otvorenie letnej kúpeľnej sezóny bohatý program, Kolonádový most je však stále zatvorený – FOTO
Uhrík prekvapil v diskusii, Matovičovi fandí v boji proti korupcii, ale spoluprácu si nevie predstaviť
Hasiči zasahovali pri požiari výrobnej haly automobilky v Holíči, zamestnancov včas evakuovali – FOTO